Badacze twierdzą, że 3.8 miliarda lat temu gaz cieplarniany rozgrzał Marsa

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Twierdzenie, że w dalekiej przeszłości Czerwona Planeta mogła być podobna do Ziemi pod względem mórz i oceanów, nie jest niczym nowym. Teraz pojawiła się teoria która ma tłumaczyć przejście wody na tej planecie ze stanu stałego w stan ciekły.

 

Najnowsze badania sugerują iż 3.8 miliarda lat temu tajemniczy gaz cieplarniany ogrzał Czerwoną Planetę, co z kolei spowodowało pojawienie się tam wody w stanie ciekłym. Uczeni z Pennsylvania State University stworzyli jednowymiarowy model klimatyczny który wykazał, że atmosfera z wystarczają ilością dwutlenku węgla, wody i wodoru mogła doprowadzić do wzrostu temperatury na powierzchni Marsa.

 

Badacze zaprezentowali możliwość według której aktywność wulkaniczna mogła stworzyć wystarczająco dużo wodoru i CO2 co wywołało efekt cieplarniany. Następnie uruchomiono model używając nowych danych absorbcji wodoru co pozwoliło im odtworzyć warunki na Marsie, gdzie Słońce przebijało się o 30% mniej niż obecnie. Zdaniem jednego z naukowców Ramsesa Ramireza, dwutlenek węgla i inne gazy mogły zaburzyć cząsteczki wodoru i sprawić że działały one jako silny gaz cieplarniany.

 

 

Źródło: http://www.washington.edu/news/2013/11/25/study-greenhouse-gas-might-have-warmed-early-mars-enough-to-allow-liquid-water/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj