Badacze odkryli dwie nieznane mega-eksplozje superwulkanu Yellowstone

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ciągu ostatnich 20 milionów lat superwulkan w Yellowstone wybuchł ponad 140 razy. W niektórych przypadkach były to wielkie erupcje, które wyrzucały do ​​450 kilometrów sześciennych lawy dziennie i pokryły popiołem większą część świata. Geolodzy z University of Leicester odkryli dwie nieznane wcześniej mega-erupcje superwulkanu Yellowstone, które miały miejsce podczas miocenu - około dziewięć milionów lat temu.


Naukowcy odkryli, że złoża wulkaniczne na południowy zachód od kaldery na granicy Idaho i Nevady pojawiły się w wyniku dwóch wielkich erupcji.

„Do tej pory złoża te były uważane za wynik serii niewielkich erupcji. Ale dowiedzieliśmy się, że prawdziwym powodem były kolosalne emisje dwóch mega-erupcji, które miały miejsce około 9 i 8,7 miliona lat temu ”, wyjaśnia jeden z autorów badania, Thomas Knott.

Pierwsza z dwóch erupcji pozostawiła zamrożoną warstwę lawy i pyłu wulkanicznego o powierzchni 12 000 kilometrów kwadratowych. Ta warstwa obejmuje dziś znaczną część południowego Idaho, a w niektórych miejscach osiąga grubość prawie stu metrów. Naukowcy uważają, że erupcja osiągnęła wielkość 8,6 w skali VEI i wyrzuciła około 1700 kilometrów sześciennych skał wulkanicznych. Jej siła znacznie przekroczyła ostatnią eksplozję Yellowstone, która miała miejsce 640 tysięcy lat temu.


Druga z wykrytych mega-erupcji o wielkości 8,8 w skali VEI była jeszcze silniejsza. Autorzy badania sugerują, że wulkan wyrzucił wtedy około 2700 kilometrów sześciennych skał, które zajmowały powierzchnię 23 000 kilometrów kwadratowych. Zgodnie ze słowami doktora Knotta:

„To była jedna z pięciu największych znanych erupcji w całej historii Ziemi. Zamieniła terytorium wielkości New Jersey w masę ogrzanego szkła wulkanicznego i zniszczyła wszystkie żywe stworzenia w okolicy”

Odkrycie brytyjskich geologów pozwala lepiej zrozumieć działalność kaldery Yellowstone. Obecnie znanych jest sześć mega-erupcji, które miały miejsce podczas miocenu z częstotliwością około 500 tysięcy lat. W ciągu ostatnich trzech milionów lat w Yellowstone miały miejsce tylko dwie takie eksplozje. Opierając się na fakcie, że ostatnia mega-erupcja miała miejsce 640 tysięcy lat temu, autorzy badania uważają, że może minąć niemal 900 tysięcy lat nim dojdzie do kolejnego zdarzenia tego typu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj