Autonomiczny marsjański łazik będzie sam podejmował decyzje dotyczące misji

Kategorie: 

Źródło: UK Space Agency

Naukowcy w Wielkiej Brytanii skończyli testowanie autonomicznego marsjańskiego łazika, który sam podejmie decyzje o tym, gdzie się uda po dotarciu na planetę. Łazik, wykorzystujący sztuczną inteligencję, będzie w stanie samodzielnie przejechać nawet kilometr dziennie na Czerwonej Planecie.

Oprogramowanie łazika, opracowane przez naukowców z King's College London oraz firmy Airbus, podejmie również decyzje o zarządzaniu zasobami. Robot będzie mógł samodzielnie zawieszać niektóre funkcje, aby oszczędzać energię.

 

Nowatorska technologia stanowi znaczny postęp w dziedzinie zdalnuch łazików marsjańskich, które są obecnie w użyciu. Łaziki te reagują z dużym opóźnieniem, ponieważ wysyłanie komend z Ziemi trwa około ośmiu minut. Ogranicza to zasięg ruchu robotów, ponieważ mogą one poruszać się tylko kilkadziesiąt metrów dziennie.

Nowe autonomiczne systemy łazików zostały przetestowane w zeszłym miesiącu na Saharze. Wybrano marokańską pustynię jako miejsce badań, ponieważ charakteryzuje ją czerwony, skalisty teren, który jest bardzo podobny do powierzchni Marsa.

 

Robot przejechał ponad 1,4 km bez interakcji z człowiekiem podczas trwającej miesiąc próby. Naukowcy podkreślają, że marsjańskie warunki są niezwykle trudne, dlatego optymalizacja urządzeń i przyspieszenie badań jest ogromnym sukcesem.

 

Nowatorski łazik ExoMars to projekt opracowany przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Roskosmos. Rozpoczęcie misji łazika zostało zaplanowane na rok 2020.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj