Autonomiczne samochody nie będą wymagały prawa jazdy

Kategorie: 

Źródło: University of Oxford
Samojeżdżące samochody mają wiele zalet, nie dziwi więc, że kraje takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy Stany Zjednoczone chcą je jak najszybciej wprowadzić na swoje ulice. Technologia może zmniejszyć liczbę wypadków a kierowcy, zamiast skupiać się na jezdni, będą mogli wykonywać inne czynności podczas jazdy.

 

Brytyjski rząd zapewnia, że autonomiczne samochody zostaną wprowadzone w ciągu 5 lat i całkowicie odmienią życie mieszkańców tego kraju. Pojazdy będą mogły jeździć samodzielnie ale kierowcy będą mieli również możliwość przejęcia kontroli nad samochodem. Jednak gdy pojazd zostanie przełączony w tryb autonomiczny, kierowca będzie mógł wykonywać inne czynności.

 

Departament Transportu stwierdza w swoim raporcie, że podczas takiej jazdy będziemy mogli np. czytać książkę, korzystać z laptopa, oglądać film lub pisać wiadomości tekstowe. Co więcej, z autonomicznych samochodów będzie mógł korzystać dosłownie każdy - bez względu na to czy jest pod wpływem alkoholu, czy kierowca będzie niepełnoletni.

 

Wszystko to wymaga przede wszystkim wielu testów i badań ale brytyjski rząd twierdzi, że wszystko jest kwestią czasu. Gdy autonomiczne samochody będą całkowicie bezpieczne podczas samodzielnej jazdy a władze wprowadzą odpowiednie przepisy, kierowca w przyszłości nie będzie musiał nawet posiadać prawa jazdy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj