Autobus elektryczny firmy Proterra pokonał 1772 kilometry na jednym naładowaniu

Kategorie: 

Źródło: Proterra

Autobus Catalyst E2 Max firmy Proterra pobił światowy rekord w odległości, jaką pokonał na jednym naładowaniu akumulatora. 19 września, pojazd elektryczny przejechał dokładnie 1772 kilometry i nie zatrzymał się ani razu!

 

Osiągnięcie to zostało dokonane na torze testowym w amerykańskim stanie Indiana. Sekretem tego znaczącego sukcesu jest akumulator o pojemności 660 kWh. Gdy weźmiemy pod uwagę, że poprzedni rekord wynosił 1631 kilometrów i należał do niewielkiego eksperymentalnego pojazdu elektrycznego o nazwie Schluckspecht zrozumiemy, że mamy do czynienia z wielkim przełomem.

 

Pokonanie 1772 kilometrów przez autobus elektryczny to jedno - pojawia się oczywiście pytanie ile czasu może zajmować naładowanie akumulatora o takiej pojemności. Warto mieć jednak na uwadze, że przykładowo autobusy pasażerskie kursujące między miastami nie zużyłyby całej baterii w ciągu całego dnia, więc ładowanie akumulatorów mogłoby odbywać się nocą.

 

Co ciekawe, firma Proterra opracowała także system szybiego ładowania dla autobusów, dzięki czemu akumulator o pojemności 660 kWh zostanie naładowany do pełna w ponad godzinę. Kolejne osiągnięcia w tej dziedzinie sprawiają, że na ulicach miast będzie pojawiać się coraz więcej pojazdów elektrycznych, zaś pojazdów spalinowych będzie stopniowo ubywać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika elektryk

Jeśłi kogoś interesuje

Jeśłi kogoś interesuje wielkość "ładowarki" do tego autobusu to polecam obejrzeć sobie pierwszą lepszą miejską kontenerową stację transformatorową. Taki większy kiosk na sterydach zasilany z sieci 15kV (15.000V). Typowa moc takiej sacji to 630kVA. Tutaj producent potrzebuje trochę wiecej mocy jeśli ma to naładować w mniej niż godzinę.

Pozdrawiam

Skomentuj