Audi rozpoczęło produkcję paliwa przyszłości z wody, CO2 i energii odnawialnej

Kategorie: 

Źródło: Audi
Niemiecki producent samochodów Audi wraz z przedsiębiorstwem energetycznym Sunfire produkują od niedawna wysokiej jakości oraz przyjazne dla środowiska paliwo. Do jego produkcji potrzebna jest jedynie woda, dwutlenek węgla oraz prąd ze źródeł odnawialnych.

 

Wytwórnia syntetycznego oleju napędowego pracowała nad projektem przez ostatnie 4 miesiące a w ostatnich dniach rozpoczęto produkcję pierwszych partii nowego paliwa. Federalna Minister Oświaty i Badań Naukowych prof. dr Johanna Wanka osobiście wlała kilka litrów tego paliwa do swojego samochodu służbowego Audi A8.

 

Jego produkcja składa się z kilku etapów. Najpierw za pomocą elektrolizy wysokotemperaturowej rozdziela się podgrzaną i zamienioną w parę wodę na wodór i tlen. Następnie wodór reaguje z dwutlenkiem węgla w reaktorach syntezy, w wyniku czego powstaje tzw. blue crude. Ciecz jest na koniec rafinowana aż powstaje produkt końcowy, czyli e-diesel.

 

Dwutlenek węgla jest obecnie otrzymywany z biogazowni, lecz w najbliższej przyszłości, dzięki metodzie opracowanej przez firmę Climeworks, jego część będzie można pozyskiwać bezpośrednio z powietrza. Przeprowadzone testy wykazują, że e-diesel można mieszać z tradycyjnym olejem napędowy a w przyszłości będzie go można używać jako samodzielnego paliwa.

 

W najbliższych miesiącach, dzienna produkcja e-diesela będzie na poziomie około 160 litrów. Dyrektor ds. technologii w Sunfire, Christian von Olshausen powiedział, że jeśli otrzymają pierwsze zamówienia to będą gotowi aby skomercjalizować swoją technologię. Szacuje się, że jeden litr takiego paliwa będzie kosztować ponad 1 Euro.

 

 

Źródło: http://www.gizmag.com/audi-creates-e-diesel-from-co2/37130/

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj