Astronomowie zobaczyli, jak czarna dziura pożera gwiazdę

Kategorie: 

Źródło: Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Około 150 milionów lat świetlnych od Ziemi miało miejsce spektakularne zdarzenie. Astronomowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć, jak odległa supermasywna czarna dziura pożera i rozrywa gwiazdę, która następnie wyrzuciła potężny strumień materii.

 

Z pomocą wielu teleskopów i radioteleskopów, naukowcy przyglądali się, jak czarna dziura o masie 20 milionów mas Słońca przyciągała do siebie gwiazdę dwukrotnie większą od Słońca. Zjawisko to miało miejsce w centrum jednej z dwóch zderzających się ze sobą galaktyk, które otrzymały nazwę Arp 299.

 

Gwiazda została przyciągnięta i rozerwana pod wpływem potężnej grawitacji, po czym w spektakularny sposób wyrzuciła strumień materii. Astronomowie po raz pierwszy w historii mieli okazję zobaczyć powstanie i ewolucję takiego strumienia.

Źródło: Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Żeby było ciekawiej, badacze zarejestrowali pierwszy rozbłysk już na początku 2005 roku i prowadzili ciągłe obserwacje. Odkrycia dokonano przypadkiem w ramach projektu poszukiwania supernowych w zderzających się ze sobą galaktykach. Naukowcy od początku myśleli, że badane przez nich zjawisko było supernową i dopiero po wielu latach ustalili, że był to jednak dżet materii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj