Astronomowie wykonali pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/STScI

Zespół naukowców pracujący nad projektem Event Horizon Telescope prowadził obserwacje dwóch supermasywnych czarnych dziur - Sagittarius A* oraz bardziej aktywnej supermasywnej czarnej dziury w galaktyce M87. Badania trwały łącznie przez 5 nocy między 4 a 9 kwietnia. Dzięki uzyskanym danym możemy zdobyć pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, co będzie tak naprawdę pierwszym dowodem na istnienie tych obiektów.

 

W projekcie wzięło udział szereg połączonych ze sobą radioteleskopów z całego świata, które prowadziły obserwacje supermasywnych czarnych dziur pod różnym kątem. Gdy naukowcy przygotowali sprzęt do pracy musieli upewnić się, że warunki pogodowe będą sprzyjające. Na szczęście pogoda była odpowiednia, dlatego projekt Event Horizon Telescope z powodzeniem wykonał to trudne zadanie.

 

Każde obserwatorium zgromadziło ogromne ilości danych na twardych dyskach, które zostaną przesłane do wielkiej sieci komputerowej w MIT Haystack Observatory. Tam nastąpi ich dokładna analiza.

 

Choć pierwszy i najważniejszy etap projektu potrwał "tylko" kilka nocy, to aby uzyskać pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury - a konkretnie to horyzontu zdarzeń, czyli sfery otaczającej czarne dziury - będziemy musieli poczekać jeszcze ileś miesięcy. Prawdopodobnie najpóźniej na początku 2018 roku będziemy mogli zobaczyć efekty prac, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika kinezjologia

WOW! Ostatnio ogładałem

WOW! Ostatnio ogładałem wykład o czarnej dziurze, ponoć czas tam zwalnia albo się zatrzymuje. Ciekawe jak to odbiera człowiek. Na tym wykładzie wykładowca mówił, że czas płynie dla każdego innaczej, co udowodnił Einstain. Dla materii również czas płynie innaczej ? tak to zrozumiałem. Ten wykładowca popatrzył na szklankę z wodą i powiedział. Widać to, że czas płynie innaczej. Nie wiem czy ktoś to zrozumie co napisałem Biggrin ale to w sumie mój pierwszy wpis, jeśli chodzi o tego typu forum. 

Skomentuj