Astronomowie twierdzą, że odkryli pierwszy egzoksiężyc

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W naszej galaktyce znajduje się ogrom egzoplanet i nikogo już to nie dziwi. Jednak teraz prawdopodobnie po raz pierwszy udało się odkryć egzoksiężyc, który znajduje się 1800 lat świetlnych od Ziemi.

 

Egzoksiężyc oznaczony jak MOA-2011-BLG-262 został znaleziony dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Notre Dame. Metoda ta wykorzystuje zniekształcenie wiązki światła odległej gwiazdy lub kwazaru znajdującego się blisko obiektu astronomicznego między tą gwiazdą i obserwatorem. Zjawisko jest spowodowane wpływem pola grawitacyjnego obiektu na wiązkę światła.

 

Według uczonych, MOA-2011-BLG-262 jest obiektem planetarnym czterokrotnie większym od Jowisza a egzoksiężyc ma wielkość odpowiadającą mniej więcej połowie masy Ziemi. Istnieją pewne wątpliwości czy MOA-2011-BLG-262 to tylko zespół planeta-księżyc, czy też może gwiazda-planeta-księżyc - co jest również prawdopodobne.

 

Odkrycie egzoksiężyca, naturalego satelitę który okrąża planetę znajdującą się poza Układem Słonecznym, nie jest raczej przełomowym odkryciem. Dość łatwo można dojść do wniosku, że skoro istnieją egzoplanety to z pewnością istnieją również egzoksiężyce. Wystarczy wziąć za przykład nasz system planetarny - jedne planety nie mają księżyca, inne zaś posiadają jeden, dwa lub nawet kilkadziesiąt naturalnych satelitów. Przełomem można jednak nazwać pierwsze odkrycie w historii ludzkości księżyca orbitującego wokół niezwykle odległej planety.

 

 

Źródło: http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/odkryto-prawdopodobnie-pierwszy-egzoksiezyc-w-historii-ludzkosci

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj