Astronomowie po raz pierwszy zmierzyli odległość do magnetara

Kategorie: 

Źródło: Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Międzynarodowy zespół astronomów dokonał pierwszego bezpośredniego pomiaru geometrycznego odległości do magnetara, który znajduje się w Drodze Mlecznej. Ustalenie dystansu może pomóc w rozwiązaniu zagadki szybkich błysków radiowych i ustaleniu, czy magnetary są źródłem tych emisji.

 

Magnetary to odmiany gwiazd neutronowych, są bardzo gęstymi pozostałościami masywnych gwiazd, które eksplodowały jako supernowe i mają potężne pola magnetyczne – nawet bilion razy silniejsze od pola magnetycznego Ziemi. Magnetary mogą emitować silne rozbłyski promieniowania rentgenowskiego i gamma, a według naukowców, obiekty te mogą także odpowiadać za pojawianie się tajemniczych szybkich rozbłysków radiowych.

 

Magnetar XTE J1810-197 został odkryty w 2003 roku i jest jednym z nielicznych znanych nam obiektów, które emitują impulsy radiowe. Sygnały te obserwowano w latach 2003-2008, po czym emisja ustała na 10 lat. Magnetar wznowił wysyłanie impulsów radiowych w grudniu 2018 roku.

 

Korzystając z systemu 10 radioteleskopów Very Long Baseline Array (VLBA), astronomowie prowadzili obserwacje magnetara XTE J1810-197 od stycznia do listopada 2019 roku oraz w marcu i kwietniu 2020 roku z dwóch przeciwległych stron orbity Ziemi wokół Słońca. Dzięki temu można było uzyskać efekt paralaksy, czyli zobaczyć magnetar w nieco innej pozycji względem odległych obiektów w tle.

Źródło: Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Astronomowie dokonali zatem pierwszego takiego pomiaru i obliczyli, że jest to jeden z najbliższych znanych nam magnetarów, położony około 8100 lat świetlnych od Ziemi. Ze względu na stosunkowo niewielki dystans, magnetar ten stanie się obiektem przyszłych badań.

 

28 kwietnia, inny magnetar, oznaczony jako SGR 1935 2154, wyemitował krótki błysk radiowy, który był najsilniejszy, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w Drodze Mlecznej. Choć emisja wciąż nie była tak silna jak FRB z innych galaktyk, zjawisko to sugerowało, że magnetary mogą emitować szybkie błyski radiowe. Dlatego obserwacje magnetara XTE J1810-197 mogą pozwolić wyjaśnić zagadkę tajemniczych błysków radiowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj