Astronomowie odkryli właśnie drugą gwiazdę ze Strefą Dysona

Kategorie: 

Źródło: Capnhack.com
Dotychczas wydawało się, że gwiazda KIC 8462852 jest jedyną w swoim rodzaju. To odległe ciało niebieskie, zlokalizowane w gwiazdozbiorze Łabędzia, charakteryzuje się nietypowymi i nieregularnymi spadkami jasności, które sięgały nawet 20%. Naukowcy nie wiedzą, czy to tajemnicze zjawisko może mieć związek z orbitującym wokół gwiazdy obłokiem pyłu, czy też, krótko mówiąc, mamy do czynienia z instalacją zaawansowanej cywilizacji pozaziemskiej. Tymczasem astronomowie donoszą, że zidentyfikowali właśnie kolejną gwiazdę, u której zaobserwowano jeszcze większe spadki jasności.

 

Zacznijmy od tego, że obserwując odległą gwiazdę można dostrzec bardzo niewielkie spadki jasności. Gdy dochodzi do tranzytu egzoplanety na tle tarczy gwiazdy, jej jasność może spaść maksymalnie o 1%. W przypadku KIC 8462852, spadki jasności wynoszą nawet 20%, co wskazuje, że jakiś wielki obiekt może po prostu zasłaniać tę gwiazdę. Nie zdołaliśmy jeszcze rozwiązać tej zagadki, a już mamy kolejną na głowie.

 

EPIC 204278916 to gwiazda, którą odkryto już w 2014 roku dzięki Teleskopowi Kosmicznemu Kepler. Gwiazda ta posiada rozmiary zbliżone do naszego Słońca, lecz jej masa jest mniejsza o około połowę. Naukowcy prowadzili obserwacje tego ciała niebieskiego przez prawie 79 dni i dokonali zaskakującego odkrycia - nieregularne spadki jasności wynosiły nawet 65%.

Źródło: NASA

Eksperci mają oczywiście więcej niż jedno wyjaśnienie dla tego fenomenu. Pierwsza propozycja mówi o masywnym roju komet, zaś według drugiej, gwiazda może obracać się z tak dużą prędkością, że dochodzi do jej spłaszczenia, przez co na biegunach istnieją wyższe temperatury a równik jest odpowiednio zaciemniony. Mniej wiarygodne wyjaśnienie, które jednak nie zostało odrzucone głosi o tzw. Sferze Dysona - hipotetycznej megastrukturze, opisanej prawie 60 lat temu przez Freemana Dysona. Jest to instalacja, która miałaby otaczać gwiazdę w celu gromadzenia energii na użytek odpowiednio zaawansowanej cywilizacji.

 

Mamy zatem dwie interesujące gwiazdy do zbadania. Astronomowie będą prowadzić kolejne obserwacje tych obiektów aby wyjaśnić czy gwiazdy są po prostu zasłaniane przez gruz kosmiczny, czy też mamy do czynienia z obcymi i należy natychmiast opracować broń zdolną do niszczenia obcych statków kosmicznych (żart).

 

 

Źródła:

http://arxiv.org/abs/1608.07291

http://www.sciencealert.com/researchers-just-found-a-second-dyson-sphere-star

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Bish

Trafiłem tutaj niechcący.

Trafiłem tutaj niechcący. Przepraszam, ale czy to jest jakiś taki onet wśród stron traktujących o nauce. Bo co do tytułu, to po pierwsze sfera, nie strefa, a po drugie gdzie jest pierwsza gwiazda z tą sferą i gdzie jest druga gwiazda z tą sferą? Bo w artykule nic nie ma na ten temat, a z tego co wiem, to tytuł powinien coś mieć wspólnego z tekstem zawartym...
Żenada, nic więcej.

Portret użytkownika Pacal

"Strefa Dysona" teraz

"Strefa Dysona" teraz wyjatkowo modna. Szkoda że przegrywa z tą modą /i zwykłą potrzebą sensacji i wymądrzania się/, rozsądek i poczucie fizycznej rzeczywistosći.

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Na moich oczach kilka lat

Na moich oczach kilka lat temu ot tak sobie, jakby ktoś wyłączył lampkę, zniknęła gwiazda która była składnikiem pewnego dość rozróżnialnego układu 4 gwiazd południowo-zachodniego nieba, i nie ma jej do dziś...

Portret użytkownika obcy

Tylko że wystygły karzeł

Tylko że wystygły karzeł przykrywał by regularnie tarcze gwiazdy a tutaj mamy doczynienie z nagłym spadkiem jasności gwiazdy, to tak jakbyś włączył komputer masz nagły pobór energi to i w tej sytuacji ktoś pobiera energie z gwiazdy.

 

Skomentuj