Armia USA otrzyma potężne działo laserowe dla pojazdów lądowych

Kategorie: 

Źródło: Lockheed Martin

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin powiadomił o przeprowadzonych testach nowego działa laserowego. Armia Stanów Zjednoczonych powinna otrzymać jeszcze potężniejszą broń laserową już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

 

W 2014 roku, przy pomocy działa laserowego o mocy 10 kilowatów udało się zniszczyć nadlatujące pociski moździerzowe. Marynarka wojenna posiada obecnie laser, którego moc wynosi 30 kilowatów. Natomiast Lockheed Martin przetestował niedawno 58-kilowatowy laser.

 

Najnowsze działo jest lżejsze i potężniejsze. Posiada dosyć spore rozmiary, ale można je zainstalować na pojazdach opancerzonych. Nie jest to jednak zbyt korzystne rozwiązanie, gdyż broń laserowa potrzebuje ogromnych zapasów energii.

 

Działo tego typu będzie stosowane głównie do zwalczania dronów, małych samolotów lub nadlatujących rakiet. Jest zdecydowanie bardziej przydatne w defensywie niż w ofensywie. Ostatnio doszło do incydentu, w którym tarcza antyrakietowa Patriot, przy pomocy rakiety wartej 3 miliony dolarów, zestrzeliła kilkusetdolarowego drona. Przy tej okazji zasugerowano, że działo laserowe mogłoby zniszczyć bezzałogowca przy znacznie mniejszych kosztach. Dlatego Izrael już od kilku lat korzysta z broni laserowej, która przyjęła postać tarczy antyrakietowej o nazwie Iron Beam (Żelazny Promień).

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj