Archeolodzy potwierdzają, że jednorożce istniały naprawdę

Kategorie: 

http://i.livescience.com

Jednorożce kojarzone są zwykle z magicznymi stworzeniami. Przedstawiane są jako koń z dużym rogiem na środku czoła. Jednak zgodnie z ostatnimi odkryciami, wymarły już gatunek zwierząt, znanych jako syberyjskie jednorożce, mógł nawet współistnieć z ludźmi. Jak się okazało, archeolodzy odnaleźli bardzo dobrze zachowane szczątki tego zwierzęcia w centralnej Azji, tym samym przesuwając datę jego wymarcia o blisko 320 tysięcy lat.

 

Wyniki swoich badań opublikowali oni w czasopiśmie naukowym American Journal of Applied Science. Badacze z Uniwersytetu w Tomsku zasugerowali, że z racji tego że czaszka liczy około 29 tysięcy lat a ludzie po wyewoluowaniu dotarli na Syberię w okolicach 45 tysięcy lat, to współistnienie obu tych gatunków jest bardzo prawdopodobne. Czaszka została odnaleziona w wiosce Kozhamzhar w regionie Pavlodar w Kazachstanie. Co jednak ważniejsze, stan czaszki był zadziwiająco dobry jak na tak stare znalezisko i nie odnotowano żadnych znaczących śladów jej uszkodzeń.

Nazwa syberyjskie jednorożce jest bardzo myląca, ponieważ w rzeczywistości gatunek ten był jednym z rodzajów długorogich nosorożców. Elasmotherium sibiricum, bo taka jest ich zwyczajowa nazwa, były roślinożernymi zwierzętami o wadze dochodzącej do czterech ton. Ich habitat mieścił się od rzeki Don aż po wschód dzisiejszego Kazachstanu. Zgodnie z opinią Dr Andreia Shpanski'ego, odkrycie to zmienia nie tylko dotychczasowy pogląd na datę wyginięcia syberyjskich jednorożców, ale może wpłynąć na ponowną ocenę przybliżonej daty wyginięcia innych ssaków, które miały zniknąć w okolicach 50-100 tysięcy lat temu.

Znaczącym faktem może być jednak to, że naukowcy nie zdołali odnaleźć jednego z najważniejszych części jego czaszki, czyli samego rogu. Wstępne badania wskazują jednak na to, że mocna struktura czaszki wspierała niegdyś na sobie dość pokaźny róg a szkielet zwierzęcia pozwalał nie tylko na ciężki kłus znany wśród dzisiejszych nosorożców, ale umożliwiał im również galop i osiąganie podobnych prędkości jak dzisiejsze konie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj