Archeolodzy odkryli grób z mumią płodu

Kategorie: 

Źródło: Jaymes Sinclair/The Fitzwilliam Museum

Egiptolodzy z Fitzwilliam Museum w Cambridge badali ostatnio drewniany sarkofag. Po przeskanowaniu okazało się, że zawiera on ciało maleńkiego dziecka. Pochowano je prawdopodobnie przeszło 2 tysięcy lat temu.

 

 

Ustalono, że rodzice dziecka poczynili ogromne wysiłki w celu zapewnienia mu dostatniego życia pozagrobowego. Naukowcy szacują, że płód liczy 16-18 tygodni, co czyni go najmłodszym, jaki kiedykolwiek znaleziono.

Źródło: Jaymes Sinclair/The Fitzwilliam Museum

Sarkofag wykonany jest z drewna cedrowego, choć wewnątrz umieszczono cenne przedmioty, które z czasem uległy zniszczeniu. Chodzi o delikatne rzeźby i ozdoby. Naukowcy z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge przeprowadzili również własne oględziny, a dzięki obrazowi rentgenowskiemu poznali dokładnie wizerunek szkieletu, ukryty wewnątrz.

 

Mały sarkofag został znaleziony podczas wykopalisk w Gizie w 1907 roku przez członków British School of Archaeology i w tym samym roku został wysłany do muzeum. Naukowcy twierdzą, że odkrycie jest doskonałym przykładem drewnianego sarkofagu królestwa starożytnego Egiptu, datowanego na lata 664-525 r. p. n. e.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Innemedium.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj