Apple opatentował technologię która może przyczynić się do wprowadzenia cenzury

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Korporacja Apple, znana powszechnie z produkcji elektroniki użytkowej i oprogramowania, zdobyła patent na technologię która tylko z pozoru posiada niewinne zastosowania. Dzięki niej nikt nie będzie mógł już np. nagrywać koncertów lub filmów w kinach czy też wykonywać zdjęć tam gdzie jest to niedozwolone.

 

Apple już w 2011 roku złożył odpowiedni wniosek do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, ale dopiero teraz udało się opatentować prosty w działaniu wynalazek. Chodzi o możliwość blokowania aparatu w iPhone'ach za pomocą światła podczerwonego. Umieszczone w odpowiednich miejscach emitery podczerwieni będą wysyłać sygnały w postaci zakodowanych danych. Gdy skierujemy nasze urządzenie w jego kierunku, aparat po prostu przestanie funkcjonować a na ekranie pojawi się odpowiednia wiadomość.

Źródło: Apple/Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych

Media wskazują, że dzięki tej technologii nikt nie będzie mógł nagrywać koncertów gdy artysta nie będzie sobie tego życzył. Jest to zresztą bardzo skuteczna metoda która z pewnością wprawi w niezadowolenie niejednego użytkownika iPhone'a. Jednak wraz z jej przyszłym możliwym wykorzystaniem wiążą się pewne kontrowersje - pojawiają się obawy że możliwość blokowania aparatu w smartfonach posłuży do wprowadzenia cenzury. Użytkownicy tych urządzeń nie będą mogli nagrywać np. antyrządowych demonstracji czy nielegalnych działań policji.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj