Amerykańskie myśliwce szóstej generacji będą posiadały broń laserową

Kategorie: 

Koncepcja samolotu szóstej generacji - źródło: Lockheed Martin
Coś, co jeszcze kiedyś mogło wydawać się niemożliwe, powoli staje się faktem. Przyszłe amerykańskie myśliwce 6-tej generacji będą już używać broni laserowej o dużej mocy. Kraj ma nadzieję, że dzięki tej technologii będzie mógł utrzymać swoją dominację w powietrzu.

 

Według informacji umieszczonej przez US Air Force na stronie Federal Business Opportunities, Departament Obrony jest już zainteresowany nabyciem broni, która zostanie wykorzystana w samolotach następnej generacji. Szczególne znaczenie dla Pentagonu mają systemy laserowe, które byłyby na co najmniej 4 poziomie gotowości technologicznej (TRL) do października 2014 roku oraz gotowe do demonstracji na poziomie 5 lub wyższym do 2022 roku.

 

US Air Force obecnie poszukuje systemów kontroli wiązki światła oraz laserów niezależnie od platformy, działających od poziomu morza do 19 kilometrów wzwyż z prędkością od 730 km/h do ponad 3000 km/h. Konkretnie chodzi o jego trzy kategorie: laser małej mocy dla oświetlania, śledzenia, celowania oraz niszczenia czujników wroga; system laserowy średniej mocy dla eliminowania nadlatujących pocisków oraz laser o dużej mocy do działań ofensywnych. Natomiast marynarka wojenna pracowała nad pokładowym laserem półprzewodnikowym, który już w 2014 roku zostanie zaprezentowany na pokładzie USS Ponce.

 

 

Źródła:

http://news.usni.org/2013/11/20/air-force-seeks-laser-weapons-next-generation-fighters

https://www.fbo.gov/index?s=opportunity&mode=form&id=452e761675d8c05e5599115182696694&tab=core&_cview=0

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj