Amerykańskie drony pomogą w badaniach nad huraganami

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Monitorowanie huraganów jest konieczne głównie ze względu na zagrożenie życia ludzkiego. Niestety prawda jest taka, że jedyne co można zrobić w takim wypadku to natychmiastowa ewakuacja mieszkańców, budowanie wałów przeciwpowodziowych oraz przewidywanie dalszego rozwoju wypadków.

 

Huragan Katrina nie licząc ogromnych zniszczeń, spowodował śmierć około 1836 osób, natomiast 705 kolejnych uznano za zaginionych. Dlatego naukowcy skupiają się nad jeszcze lepszym prognozowaniem pogody, ewentualnej siły i kierunku huraganu oraz zarządzaniem przedwczesnych ewakuacji. Oczywiście tego typu badania wymagają lepszego sprzętu a obecnie do dyspozycji są tylko satelity meteorologiczne czy odpowiednio wyposażone samoloty.

 

Badania huraganów mogą okazać się idealnym celem dla bezzałogowych aparatów latających, które dziś mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno na wojnie do bombardowania celów, jak i obserwacji różnych zjawisk. Odpowiednio zaprojektowane drony będą przelatywać nad huraganem, do którego wrzucą sondy wyposażone w czujniki. Wszystkie informacje, takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność czy prędkość i kierunek wiatru będą przesyłane do pobliskiego samolotu drogą radiową. 

 

Ponadto, NASA planuje uruchomić nowego satelitę meteorologicznego, który zapewni trójwymiarowy obraz wewnątrz huraganu. Wszystkie dostępne dane będą przetwarzane przez superkomputery, dzięki czemu naukowcy będą w stanie zapewnić lepsze prognozy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj