Amerykański dron dokonał pierwszego udanego tankowania w powietrzu

Kategorie: 

Bezzałogowiec X-47B - źródło: DARPA
Opracowany przez koncern technologiczny Northrop Grumman Corporation bezzałogowiec X-47B dokonał przełomowego manewru - zdołał zatankować w trakcie lotu. Okazuje się jednak, że dron może przedwcześnie odejść na emeryturę.

 

Wspomniany dron jako pierwszy dokonał udanego tankowania w powietrzu. Korzystając z czujników optycznych i kamer, bezzałogowiec zbliżył się do tankowca, latającej cysterny Omega Air KC-707, na odległość około 6 metrów, po czym rozpoczęto proces tankowania który zakończył się powodzeniem.

Źródło: NAVAIR

Dron X-47B zaprezentował w przeszłości równie ciekawą możliwość - potrafił samodzielnie wylądować na lotniskowcu. Dowiadujemy się jednak, że postanowiono zrezygnować z dalszych badań nad programem X-47B, ponieważ zbyt mocno różni się on od koncepcji programu UCLASS (Unmanned Carrier-Launched Airborne Surveillance and Strike). Mimo iż bezzałogowce Salty Dog 501 i Salty Dog 502 przeleciały tylko 20% zatwierdzonych godzin lotu, prowadzenie dalszych prac nad maszynami zostało uznane jako zbyt kosztowne przedsięwzięcie.

 

 

Źródła:

http://www.redorbit.com/news/technology/1113373840/navy-completes-first-ever-aerial-refueling-of-drone-041815/

http://news.usni.org/2015/04/14/navair-aerial-refueling-will-end-x-47b-test-program-salty-dogs-bound-for-museums-or-boneyard

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj