Amerykańscy astrofizycy uważają, że planeta X może powodować masowe wymierania na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Odkryta niedawno planeta X zwana również dziewiątą planetą Układu Słonecznego, może być odpowiedzialna za masowe wymierania gatunków, które wystąpiły w przeszłości na naszej Ziemi. Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy eksperci z dziedziny astrofizyki, John Matese i Daniel Vitmayer. 

 

W artykule opublikowanym w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society oskarżyli oni planetę X o wywoływanie masowych wymierań na Ziemi. Ich zdaniem dochodzi do nich co około 27 milionów lat. Swoją teorię oparli oni na fakcie naukowym, że orbita planety X dokonując obrotu wokół Słońca powoli przechyla się i co 27 milionów lat przecina pas Kuipera (znajdujący się w odległości od 30 do 55 jednostek astronomicznych od Słońca).

 

Skutkiem tego dochodzi do zaburzeń grawitacyjnych, dzięki którym planeta X wypycha z głębi Pasa Kuipera różne obiekty, które są w stanie spowodować poważne zagrożenie dla innych planet w Układzie Słonecznym. Wysłane w ten sposób komety i asteroidy są w stanie dosłownie zbombardować naszą Ziemię i wiele na to wskazuje, że było tak już wielokrotnie.

 

Zdaniem naukowców, zaproponowany przez nich scenariusz jest najbardziej akceptowalnym wytłumaczeniem dla masowych wymierań zwierząt. Inna opcja to obecność drugiej gwiazdy obok Słońca, tak zwanego Nemesis, ale ta hipoteza nie ma aż tak poważnego umocowania za pomocą odkryć astronomicznych jak ta z dodatkową planetą o wydłużonej orbicie.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kawa i sake

Sumerowie też pisali i

Sumerowie też pisali i rysowali na glinianych tabliczkach plan układu słonecznego z zaznaczoną planetą X i jeszcze jedną która uległa zniszczeniu, tzw planeta Tiamat. Były również tam opis obłok Oorta. Tysiące lat przed amerykanami i powstaniem NASA. Poczytajcie sobie, bo to dość ciekawe i intrygujące...

Portret użytkownika rikuhod

Nie wiem czy planeta X

Nie wiem czy planeta X istnieje. Jednak ciekawi mnie czy planety mogą miec świadomość?? W sumie świadomość to rodzaj energii (jak energia cieplna), to dlaczego inne organizmy czy przedmioty, które uznajemy jako martwe (kamienie) nie mogły jej wytworzyć?

Skomentuj