Amazon pomoże naukowcom nauczyć się zmniejszać jasność Słońca

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Miliarder badający plany przyciemniena Słońca to coś co brzmi jak scenariusz filmu katastroficznego science-fiction, ale dokładnie to zamierza zrobić Jeff Bezos. 

 

<--break->Należący do Bezosa Amazon nawiązał współpracę z National Center for Atmospheric Research i geoinżynieryjną organizacją non-profit SilverLining, aby pomóc w tworzeniu modeli pokazujących dokładnie, co się stanie, jeśli zablokujemy część promieni słonecznych.

 

Firma wykorzystuje swoje potężne serwery i procesory komputerowe do symulacji 30 różnych opcji przyszłego klimatu Ziemi. W jednym z tych symulowanych światów ludzie sztucznie wstrzyknęli aerozole do atmosfery, aby przyciemnić światło słoneczne, powodując gwałtowne ochłodzenie planety. 

 

Symulacje klimatyczne często wymagają drogich superkomputerów. W tym miejscu z pomocą przychodzi partnerstwo z Amazonem, które pozwala badaczom klimatu wykorzystać chmurę obliczeniową firmy - AWS. 

„Przetwarzanie w chmurze osiągnęło punkt, w którym może obsługiwać tego rodzaju obciążenia” — powiedział Kelly Vanser, dyrektor generalny SilverLining. „A teraz nadszedł punkt krytyczny, w którym podstawowa technologia jest dość złożona, a pytanie brzmi: czy możesz wyjść z impasu wdrożeniowego i zobaczyć, czy możesz wypuścić te substancje w chmury i co się stanie, jeśli to zrobisz?”

Zdaniem naukowców, ponieważ z każdym rokiem zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, metoda ta może stać się cennym narzędziem zapobiegania przyszłym katastrofom klimatycznym. Ostatecznie jednak geoinżynieria może sama stworzyć straszliwy zestaw problemów, które sprawią, że świat stanie się jeszcze bardziej niestabilny pod względem pogodowym.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Taż to jest pomysł - Bila

Taż to jest pomysł - Bila Gates'a. N.B. Naukowcy "ostrzegali" - przed realizacją tego pomysłu. Idzie o synergizm oddziaływania SO2 - z parą wodną. Para (aczkolwiek - nie jest przyczyną ocieplenia (czy oziębienia)) - generuje (poprzez dodatnie sprzężenie zwrotne) oscylacje temperatury, o niekiedy - kilkudziesięcioletnich okresach. Do roku 1940, były to oscylacje - spowodowane zmienną aktywnością Słońca. Późniejsze oziębienie i (gwałtowne) ocieplenie (od 1970), prawdopodobnie ma związek ze zmniejszeniem ilości aerozoli troposferycznych (SO2) i wzrostem CO2

Skomentuj