Akcelerator LHC potwierdzi istnienie wszechświatów równoległych?

Kategorie: 

Źródło: CERN

Największy akcelerator cząstek zwany Wielkim Zderzaczem Hadronów (LHC) został niedawno udoskonalony tak, że obecnie działa z jeszcze większą energią niż wtedy gdy szukano bozonu cechującego Higgsa. Teraz jednym z celów pracy urządzenia ma być potwierdzenie istnienia wszechświatów równoległych.

 

Niektórzy fizycy od dawna sugerują, że to co dzieje się w CERN w Genewie, gdzie zlokalizowano LHC, może być niebezpieczne dla Ziemi, a nawet całego Wszechświata. Jest tak ponieważ konsekwencje prowadzonych tam eksperymentów mogą być trudne do przewidzenia i potencjalnie katastrofalne.

 

Obecnie urządzenie usiłuje stworzyć miniaturowe czarne dziury. Jeśli to się powiedzie, może uda się też potwierdzić istnienie innych wszechświatów. Ten eksperyment szczególnie niepokoi krytyków LHC, z których wielu od dawna ostrzega, że stworzenie czarnej dziury w LHC spowoduje zniszczenie naszego Wszechświata.

 

Naukowcy pracujący w CERN uspokajają, że nic takiego nam nie grozi, a celem badań prowadzonych w największym akceleratorze cząstek na świecie jest właśnie pogłębienie naszej wiedzy o fundamentach istnienia. Fizycy spodziewają się, że grawitacja może "wyciekać" do światów równoległych, a jeśli tak to miniaturowe czarne dziury mogą powstać również w LHC.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ryś

Powstanie czarnej dziury nie

Powstanie czarnej dziury nie jest zależne od ilości masy tylko od jej skondensowania. Czarne dziury to obiekty które tak zakrzywiają czasoprzestrzeń, że aby cokolwiek, co przekroczyło pewien obszar, zwany horyzontem zdarzeń, mogło go opuścić musiałoby się poruszać z prędkością większą niż prędkość światła w próżni, co przeczy szczególnej teorii względności Einsteina. Nawet małe ilości masy można zamienić w czarną dziurę jeśli ulegnie ona odpowiedniemu "ściśnięciu". Zależność masy i objętości do jakiej należy ją skondensować opisuje promień Schwarzschilda. Nawet jeśli "kilka" cząstek umieści się w obszarze ograniczonym tym promieniem to czasoprzestrzeń ulegnie takiemu zakrzywieniu, że powstanie czarna dziura.

Portret użytkownika Ryś

Nie, ponieważ to masa

Nie, ponieważ to masa powoduje zagięcie czasoprzestrzeni. Mówiąc, że powstanie czarnej dziury jest niezależne od ilości masy miałem na myśli to, że zarówno duże, masywne obiekty, tj. gwiazdy, oraz małe obiekty jak np. kilka atomów można teoretcznie zmienić w czarną dziurę. Mówię teroretycznie ponieważ do zrealizowania tego potrzebne byłyby ogromne ilości energii. Dla przykładu jądro izotopu uranu 235 należało by "scisnąć" do rozmiarów o promieniu ~5,78*10^-52 m. Dla porównania rozmiar protonu to ~0,88 femtometra czyli 8,8*10^-16!!
 

Skomentuj