50-letni Challenger II ustanowił nowy rekord prędkości na lądzie dla pojazdów z silnikiem tłokowym

Kategorie: 

Źródło: ThompsonLSR

W 1960 roku, słynny rajdowiec Mickey Thompson pobił rekord prędkości na lądzie dla pojazdów z silnikiem tłokowym w Bonneville Salt Flats w stanie Utah, rozpędzając swoją maszynę Challenger I do 654,35 km/h. W miniony weekend, dokładnie w tym samym miejscu, jego syn, Danny Thompson, ustanowił nowy światowy rekord z pomocą pojazdu Challenger II, który zbudował jego ojciec.

 

Challenger II powstał w 1968 roku. Umieszczono w nim dwa silniki Hemi o mocy 2500 koni mechanicznych i użyto niestandardowego paliwa z domieszką nitrometanu. Ważący ponad 2300 kilogramów Challenger II oczywiście przeszedł przeglądy techniczne i dla bezpieczeństwa wymieniono w nim niektóre części.

W miniony weekend, Danny Thompson miał dwie próby na ustanowienie rekordu, który należał do George'a Poteeta i wynosił 706,35 km/h. Podczas pierwszej jazdy, Thompson rozpędził się do 718,58 km/h, a następnie osiągnął jeszcze lepszy rezultat 725,49 km/h. Danny Thompson zapisał się na kartach historii z uśrednionym wynikiem 721,95 km/h, a tym samym pobił światowy rekord dla pojazdów z silnikiem tłokowym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj