25 najczęściej hakowanych haseł w 2017 roku - unikaj ich!

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Korzystając z internetu należy przede wszystkim mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Można to rozumieć na różne sposoby - przede wszystkim nie wolno udostępniać swoich prywatnych danych osobowych ani ujawniać haseł do swoich kont. Te dwie kwestie wydają się dość oczywiste, jednak wielu ludzi wciąż zapomina o jeszcze jednej równie ważnej sprawie, którą niestety trzeba przypominać każdego roku.

 

Nie trzeba być profesjonalnym hakerem, aby przejąć kontrolę nad czyimś kontem założonym na portalu internetowym. Jeśli jego właściciel stworzy banalnie proste hasło to tak naprawdę każdy może je złamać. Wystarczy po prostu wypróbować kombinacji różnych znaków - takich, które w pierwszej kolejności przychodzą do naszej głowy, ponieważ wielu użytkowników internetu ma najwyraźniej bardzo słabą wyobraźnię lub zwyczajnie nie chce im się zapamiętywać długich i trudnych haseł.

 

Firma SplashData jak co roku przypomina nam jakich haseł nie wolno tworzyć, aby zachować bezpieczeństwo w sieci. Utworzono listę haseł, które najczęściej udawało się złamać w 2017 roku. Podsumowanie zaczyna się od tych najbardziej prymitywnych, które w przeciągu ostatnich kilku lat, mimo swojej prostoty, pozostają najpopularniejsze. Oto 25 z nich:

1. 123456 - zajmuje pierwsze miejsce nieprzerwanie od czterech lat
2. Password
3. 12345678
4. qwerty
5. 12345
6. 123456789
7. letmein
8. 1234567
9. football
10. iloveyou
11. admin
12. welcome
13. monkey
14. login
15. abc123
16. starwars
17. 123123
18. dragon
19. passw0rd
20. master
21. hello
22. freedom
23. whatever
24. qazwsx
25. trustno1

Firma SplashData stworzyła tę listę na podstawie ponad 5 milionów złamanych haseł. "123456" i "Password" to najpopularniejsze i jednocześnie najczęściej hakowane hasła. Pojawiają się różne odmiany, które wciąż pozostają łatwe do odgadnięcia. Jednak silne hasło wcale nie musi być długie i skomplikowane. Wystarczy odpowiedni dobór znaków - kilka małych i dużych liter oraz przynajmniej jedna cyfra i znak, np. wykrzyknik. Można w ten sposób stworzyć słowo, którego znaczenie tylko my będziemy rozumieć. Najprostsze przykłady to "[email protected]łPa" lub "hAsł0".

 

Jeśli decydujemy się utworzyć długie i bardzo skomplikowane hasło, nie musimy uczyć się go na pamięć. Możemy zapisać sobie w notatniku lub w komputerze. Nas to nic nie kosztuje, a w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo w sieci, które jak sami widzimy pozostaje kwestią bagatelizowaną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika saw

No maskara, panie autorze....

No maskara, panie autorze.... Najprostsze przykłady "[email protected]łPa" lub "hAsł0" to przykłady haseł SŁOWNIKOWYCH! Tak, to żaden problem i normalność dla wpsółczesnych łamaczy, by podstawiać '@' zamiast 'a' czy '0' zamiast 'O' itd w każdej pozycji. To jak łatwo policzyć zwiększa ilość kombinacji w niewielkim stopniu w porównaniu do permutatorów...

Skomentuj