25 najczęściej hakowanych haseł w 2017 roku - unikaj ich!

Image

Źródło: Dreamstime.com

Korzystając z internetu należy przede wszystkim mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Można to rozumieć na różne sposoby - przede wszystkim nie wolno udostępniać swoich prywatnych danych osobowych ani ujawniać haseł do swoich kont. Te dwie kwestie wydają się dość oczywiste, jednak wielu ludzi wciąż zapomina o jeszcze jednej równie ważnej sprawie, którą niestety trzeba przypominać każdego roku.

 

Nie trzeba być profesjonalnym hakerem, aby przejąć kontrolę nad czyimś kontem założonym na portalu internetowym. Jeśli jego właściciel stworzy banalnie proste hasło to tak naprawdę każdy może je złamać. Wystarczy po prostu wypróbować kombinacji różnych znaków - takich, które w pierwszej kolejności przychodzą do naszej głowy, ponieważ wielu użytkowników internetu ma najwyraźniej bardzo słabą wyobraźnię lub zwyczajnie nie chce im się zapamiętywać długich i trudnych haseł.

 

Firma SplashData jak co roku przypomina nam jakich haseł nie wolno tworzyć, aby zachować bezpieczeństwo w sieci. Utworzono listę haseł, które najczęściej udawało się złamać w 2017 roku. Podsumowanie zaczyna się od tych najbardziej prymitywnych, które w przeciągu ostatnich kilku lat, mimo swojej prostoty, pozostają najpopularniejsze. Oto 25 z nich:

1. 123456 - zajmuje pierwsze miejsce nieprzerwanie od czterech lat

2. Password

3. 12345678

4. qwerty

5. 12345

6. 123456789

7. letmein

8. 1234567

9. football

10. iloveyou

11. admin

12. welcome

13. monkey

14. login

15. abc123

16. starwars

17. 123123

18. dragon

19. passw0rd

20. master

21. hello

22. freedom

23. whatever

24. qazwsx

25. trustno1

Firma SplashData stworzyła tę listę na podstawie ponad 5 milionów złamanych haseł. "123456" i "Password" to najpopularniejsze i jednocześnie najczęściej hakowane hasła. Pojawiają się różne odmiany, które wciąż pozostają łatwe do odgadnięcia. Jednak silne hasło wcale nie musi być długie i skomplikowane. Wystarczy odpowiedni dobór znaków - kilka małych i dużych liter oraz przynajmniej jedna cyfra i znak, np. wykrzyknik. Można w ten sposób stworzyć słowo, którego znaczenie tylko my będziemy rozumieć. Najprostsze przykłady to "m@łPa" lub "hAsł0".

 

Jeśli decydujemy się utworzyć długie i bardzo skomplikowane hasło, nie musimy uczyć się go na pamięć. Możemy zapisać sobie w notatniku lub w komputerze. Nas to nic nie kosztuje, a w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo w sieci, które jak sami widzimy pozostaje kwestią bagatelizowaną.

 

Ocena:

No maskara, panie autorze.... Najprostsze przykłady "m@łPa" lub "hAsł0" to przykłady haseł SŁOWNIKOWYCH! Tak, to żaden problem i normalność dla wpsółczesnych łamaczy, by podstawiać '@' zamiast 'a' czy '0' zamiast 'O' itd w każdej pozycji. To jak łatwo policzyć zwiększa ilość kombinacji w niewielkim stopniu w porównaniu do permutatorów...

0
0

Dodane przez saw (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

To były tylko przykłady dla osób, które kompletnie nie są w temacie. Trzeba być wyrozumiałym. Od takiego prostego hasła jak "hAsł0" można stworzyć lepsze i bardziej skomplikowane, do czego zresztą zachęcam.

0
0

Doradzanie internautą zapisywanie haseł na komputerze to jak zostawianie klucza od domu pod wycieraczką... Brawo !!!

0
0

Dodane przez Nictakiego (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

No wiesz, to już zależy od osoby :) ja posiadam bardzo skomplikowane i długie hasła typu: sdP44%1!zXCqPL:.><%. Mam je zapisane w zeszycie, ale używam ich dosyć często, więc znam je na pamięć :)

0
0