25 lat Internetu - jaka czeka go przyszłość?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Internet, od chwili jego powstania do dnia dzisiejszego, nieustannie się zmienia i rozwija. Warto sobie zadać pytanie - jak będzie on wyglądał za około 10 lat? Eksperci przewidują jego znacznie większą integrację z naszym życiem, ale również zagrożenia, przykładowo w strefie naszej prywatności.

 

Wraz z 25 rocznicą powstania Internetu, zapytano 1 867 ekspertów od technologii, bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności o to, jak ich zdaniem Internet będzie wyglądał w 2025 roku oraz jakie zagrożenia na nas czekają. Większość z nich stwierdziła, że będzie on z pewnością bardziej zintegrowany z naszym życiem a tzw. noszona technologia stanie się normą.

 

Jednak wielu ekspertów widzi również zagrożenia, takie jak problemy z ochroną naszej prywatności (jeśli posiadanie prywatności będzie jeszcze w ogóle możliwe), natomiast rządy i korporacje będą prowadzić jeszcze większy nadzór i kontrolę społeczeństwa.

Ankieta prowadzona przez Pew Research Center, dotycząca przyszłości Internetu, jest prowadzona co dwa lata, jednak w najnowszym badaniu, w porównaniu do poprzednich, ludzie byli bardziej zgodni co do tego w jakim kierunku zmierzają zmiany. Według dyrektora tego programu, Lee Rainie'a, niemal wszyscy stwierdzili, że przyszłość niesie ze sobą sztuczną inteligencję na wyższym poziomie, rozwój Internetu Rzeczy czy technologii noszonej.

 

Z drugiej jednak strony, uczestnicy ankiety widzieli również negatywne strony rozwoju Internetu oraz technologii. Większość ankietowanych zgodziła się co do tego, że inteligentne czujniki, ogromne centra danych i inne innowacje zostaną zintegrowane z Internetem, a ten z kolei z naszym życiem. Korzystanie z tych technologii będzie znacznie bardziej powszechniejsze niż obecnie.

 

Jak twierdzi Joe Touch, dyrektor University of Southern California Information Sciences Institute Postel Center, człowiek w przyszłości nie będzie zastanawiał się nad wejściem lub poszukaniem czegoś w Internecie, gdyż ludzie będą już po prostu "online". Będzie to możliwe wraz z nowocześniejszymi urządzeniami przenośnymi, noszoną technologią i wszechobecnym dostępem do sieci.

 

Noszone technologie, takie jak Google Glass, staną się częścią naszego życia. Doprowadzi to do znacznych zmian w naszym życiu codziennym oraz funkcjonowaniu, przykładowo w samym korzystaniu z Internetu, poszukiwaniu pracy czy wykonywaniu danego zawodu (jako policjant czy dziennikarz). Niektórzy uważają nawet, że może dojść do upadku pieniądza, który zostanie zastąpiony np. Bitcoinem.

Źródło: Freedigitalphotos.net

Rozwój Internetu i technologii może również spowodować pojawienie się nowych osób bezrobotnych, którzy nie będą potrafili odnaleźć się w nowych technologiach, a co za tym idzie, nie będą ich akceptować. Ponadto, korzystanie z Internetu w przyszłości stanie się na tyle naturalne, że może to doprowadzić do podziałów między osobami chętnie przebywającymi w sieci a tymi, którzy nie chcą spędzać swojego czasu w cyberprzestrzeni, oraz między bogatszymi ludźmi a biedniejszymi.

 

Pojawienie się Internetu w niemal każdym aspekcie naszego życia z pewnością doprowadzi do jeszcze większej kontroli nad obywatelami danego kraju i większej cenzury. Rządy krajów, hakerzy i korporacje będą bardziej wykwalifikowane w szpiegowaniu i kontrolowaniu społeczeństwa. Oprócz tego co zostało już wymienione, rozwój Internetu z pewnością spotęguje zjawiska cyberstalkingu, zastraszania w sieci, syndromu grupowego myślenia oraz pornografii.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/44001-future-of-the-internet.html

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj