Od 2000 roku, roboty chirurgiczne spowodowały śmierć 144 pacjentów

Kategorie: 

Robot da Vinci - źródło: Intuitive Surgical
Zastosowanie robotów w chirurgii nie oznacza, że każda operacja będzie udana a pacjenci mogą czuć się bezpieczni. Z danych amerykańskiej Agencji Leków i Żywności (FDA) wynika, że roboty chirurgiczne w przeciągu ostatnich kilkunastu lat przyczyniły się do różnych niebezpiecznych sytuacji, łącznie ze spowodowaniem śmierci.

 

Uczeni z University of Illinois w Urbana-Champaign, Massachusetts Institute of Technology oraz Rush University Medical Center postanowili zajrzeć do danych, które przechowywane są przez wspomnianą agencję FDA. Dotyczą one incydentów jakie miały miejsce w USA w latach 2000-2013, związanych z operowaniem pacjentów przy pomocy robotów chirurgicznych.

 

Jak się okazuje, w przeciągu ostatnich kilkunastu lat 193 pacjentów zostało poparzonych przez robota. W stu przypadkach, uszkodzona część maszyny spadła na operowanego pacjenta - przyczyniło się to do śmierci jednej osoby. Ponadto, przez "niekontrolowane ruchy" robotów chirurgicznych 52 pacjentów zostało rannych, a dwóch kolejnych zmarło. Łączna ilość osób które zmarły w momencie operacji przez uszkodzone roboty wynosi 144.

 

W większości przypadków przyczyną takich incydentów, jak opisała to agencja FDA, była po prostu awaria maszyny. Liczby te wydają się dość wysokie. Z drugiej jednak strony należy dodać, że w latach 2007-2013 wykonano ponad 1,7 miliona zabiegów z zastosowaniem robotów chirurgicznych. Naukowców niepokoi fakt, że statystyczna liczba zgonów przypadających na jedną procedurę pozostaje stała - sugeruje to, że nikt po prostu nie zajmuje się problemem wadliwych maszyn.

 

 

Źródło: http://gizmodo.com/robotic-surgery-has-been-connected-to-144-u-s-deaths-s-1719202166

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj