Kolejne postępy w zakresie budowy robotów kroczących
Kategorie
Image
Kroczący robot "Cheetah" zbudowany w MiT - źródło: kadr z Youtube
Roboty kroczące stają się coraz bardziej wyrafinowane. Kilka ośrodków naukowych pracuje nad szybkimi robotami, które będą w stanie biegać z prędkościami powyżej 30 kilometrów na godzinę. Powstało przynajmniej kilka konstrukcji robotów wzorowanych na biegu zwierząt, w tym dwie odwzorowujące ruchy geparda.
Jeszcze w zeszłym roku swojego robota zaprezentowała firma Boston Dynamics. Ich sztuczny gepard był w stanie pobiec bardzo szybko, bo ponad 45 km/h, ale dokonano tego w warunkach laboratoryjnych i urządzenie było raczej na wstępnej fazie projektu. Można, zatem podejrzewać, że robot zostanie jeszcze znacznie udoskonalony.
Konkurencyjny projekt robo-kota prowadzi również słynna politechnika MiT (Massachusetts Institute of Technology). Ich model nie jest tak szybki jak wspominany wcześniej, ale jest energooszczędny i rozwija również imponującą prędkość 22 km/h. Oznacza to, że robo-gepard zbudowany w MiT jest drugim najszybszym robotem tego typu na świecie.
Praca nad tym prototypem zaczęła się w 2009 roku a szczegóły projektu zostały ogłoszone w lipcu 2012. Przy normalnej pracy nowy typ robota jest w stanie przebyć 8,3 kilometra w ciągu godziny. Jego zestaw baterii pozwala na mniej więcej półtora godziny działania. Masa całkowita urządzenia zamyka się w 3 kilogramach.
- Dodaj komentarz
- 1214 odsłon
Powinni zacząć od baterii a
Powinni zacząć od baterii a naukowcy zaczynają jak zwykle od dupy strony. Zwykły telefon obciążony większością swoich aplikacji działa kilka godzin a co dopiero urządzenie które do działania potrzebuje mocy mierzonej w kW. No chyba nie rozpuszczą po świecie mini elektrowni jądrowych biegających na własnych łapach bez kagańca i bez smyczy.