Jak stworzyć silne hasło, a jakich unikać?

Image

Źródło: Pixabay

W dobie wszechobecnego dostępu do internetu, bezpieczeństwo w sieci to podstawa. Należy pamiętać o najważniejszych kwestiach – nie powinniśmy odwiedzać podejrzanych portali, klikać w wyskakujące dziwne reklamy i otwierać tajemniczych plików, które zostały pobrane na nasz komputer bez naszej wiedzy. Podstawą jest również silne hasło, które nie zostanie złamane przez pierwszą lepszą osobę. Wbrew pozorom, to właśnie brak takiego hasła jest bardzo częstą przyczyną włamań.

 

Jak wynika z najnowszych badań, które zostały przeprowadzone przez Politechnikę i Uniwersytet Stanowy Wirginii oraz twórców Dashlane, popularnego menedżera haseł, większość ludzi popełnia identyczne błędy podczas tworzenia haseł. Najczęściej dla własnej wygody, hasłem staje się popularny klub sportowy lub jakieś banalnie proste słowo, które jest nie tylko łatwe do zapamiętania, ale także do odgadnięcia.

 

Badacze przeanalizowali ponad 6 milionów haseł, które były używane przez użytkowników internetu. Pochodzą one z danych, które wyciekły na przestrzeni ostatnich lat. Na tej podstawie udało się sprawdzić i określić najczęściej popełniane błędy. Gang Wang, informatyk z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii powiedział, że ponad połowa ludzi posługuje się jednym, identycznym lub nieco zmodyfikowanym hasłem na wielu portalach. To oznacza, że jeśli haker odgadnie hasło na jednej stronie to z dużym prawdopodobieństwem uda mu się złamać pozostałe hasła, a tym samym przejąć wszystkie konta należące do danej osoby.

Image

Kolejnym typowym błędem jest tworzenie haseł, składających się z łatwego do odgadnięcia ciągu znaków, takich jak: „123456” lub „qwerty”. Inny przykład, podany przez Ganga Wanga, to tworzenie charakterystycznych haseł typu: „fuckyou”, „iloveyou”, „fuckoff” lub „lovelove”, a także opieranie się o nazwy firm, jak np.: „ferrari”, „mustang”, „linkedin”, czy „cocacola”. Na takiej samej zasadzie, wielu użytkowników internetu tworzy hasła powiązane z zespołami muzycznymi lub klubami sportowymi. Należy pamiętać, że cierpliwość to drugie imię hakerów.

 

Badacze dali również kilka wskazówek, do których należy się stosować, jeśli chcemy uniknąć włamania. Przede wszystkim powinniśmy tworzyć hasła składające się najlepiej z co najmniej ośmiu przypadkowo wybranych liter, znaków i liczb. Wielkość liter również robi różnicę. Każde założone przez nas konto powinno posiadać oddzielne hasło. Informatycy odradzają również korzystania z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Wszystkie nasze hasła powinniśmy przechowywać w bezpiecznym miejscu – prawdopodobnie najlepiej nadaje się do tego zeszyt.

 

Warto przypomnieć zeszłoroczne statystki, które co roku przygotowuje firma SplashData. Poniższa lista przestawia 25 najpopularniejszych haseł, które najczęściej udawało się złamać w 2017 roku. Unikajmy ich za wszelką cenę!

1. 123456 - zajmuje pierwsze miejsce nieprzerwanie od czterech lat!

2. Password

3. 12345678

4. qwerty

5. 12345

6. 123456789

7. letmein

8. 1234567

9. football

10. iloveyou

11. admin

12. welcome

13. monkey

14. login

15. abc123

16. starwars

17. 123123

18. dragon

19. passw0rd

20. master

21. hello

22. freedom

23. whatever

24. qazwsx

25. trustno1

 

Ocena:

Silne hasła pamiętać jest bardzo trudno i niewygodnie, a zapisywanie w zeszycie??? WTF? Najlepszym sposobem jest ustalenie sobie oryginalnej metody/algorytmu szyfrowania/kodowania hasła.

0
0