Powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się o 7% od 2001 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół ekologów stwierdził, że powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się o 7% w ciągu ostatnich 20 lat, czyli około półtora do dwóch razy więcej niż powierzchnia Francji czy Niemiec. Wyniki obserwacji naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie One Earth.

 

Po raz pierwszy usystematyzowano i podsumowano wyniki obserwacji tego, jak zmieniała się powierzchnia lasów górskich oraz jakie czynniki antropogeniczne i naturalne wpłynęły na ich stan. Z obliczeń wynika, że ​​w latach 2001-2018 powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się o 7% (78 mln ha), a tempo ich ubytków wzrosło w ostatnich latach 2,7-krotnie.

 

Według aktualnych szacunków Światowej Organizacji ds. Żywności ONZ, co roku lasy na Ziemi tracą około 10 milionów hektarów powierzchni w wyniku ich masowego wycinania. Większość z nich występuje na terenie krajów tropikalnych i równikowych, co wiąże się zarówno ze wzrostem ich gospodarki i liczby ludności, jak iz globalizacją gospodarki światowej.

 

Grupa ekologów pod przewodnictwem profesora Zeng Zhenzhong z Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen (Chiny) zainteresowała się tym, jak wylesianie oraz różne czynniki naturalne i klimatyczne wpłynęły na stan lasów górskich. Zainteresowanie nimi naukowców wynikało z faktu, że na terytorium tych lasów zamieszkują setki endemicznych gatunków flory i fauny, których nie ma w innych częściach Ziemi.

 

Aby zbadać stan tych lasów, naukowcy połączyli i przeanalizowali obrazy i dane z kamer i instrumentów naukowych na pokładzie satelitów klimatycznych Landsat i Terra, a także z wielu ekspedycji naziemnych i badań lotniczych. W sumie naukowcom udało się uzyskać kompleksowy zestaw danych odzwierciedlających zmiany stanu lasów w latach 2001-2018.

 

Analiza tych danych przez Zeng Zhenzhonga i współpracowników wykazała, że ​​powierzchnia lasów górskich zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad o około 78 milionów hektarów, co stanowi około 7% pierwotnej całkowitej powierzchni tych lasów. Około połowa tych strat jest spowodowana wyrębem (42%), podczas gdy pożary lasów zniszczyły kolejne około 29% lasów górskich. Około 10% i 15% stanowią różne formy działalności antropogenicznej związanej z rolnictwem.

 

Najbardziej ucierpiały na tym górskie lasy Azji, które odpowiadają za około połowę strat. Lasy górskie w Europie zostały prawie w równym stopniu dotknięte wyrębem, podczas gdy Ameryka Północna i Oceania w większości uniknęły takich problemów. Jednocześnie około 40% polan przypadło na lasy tropikalne, podczas gdy powierzchnia zanikających lasów górskich w lasach górskich klimatu umiarkowanego i subpolarnego okazała się odpowiednio półtora i dwa razy mniejsza.

 

Ponadto naukowcy odkryli, że tempo spadku powierzchni lasów górskich zaczęło gwałtownie rosnąć na początku 2010 roku, osiągając tempo 2,7 razy szybsze niż na początku tego stulecia. Sugeruje to, że ekolodzy i odpowiednie departamenty ochrony środowiska muszą zintensyfikować walkę z wylesianiem w górskich regionach Ziemi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj