Fizycy twierdzą, że jesteśmy u progu odkrycia piątego wymiaru

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z amerykańśkiego Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) dokładnie zbadali strukturę i właściwości dobrze zbadanego krzemu i znaleźli oznaki „piątej siły”. Według opublikowanej informacji prasowej odkrycie to pomoże nam poszerzyć naszą wiedzę o przyrodzie.


Mówiąc najprościej, musimy zrozumieć, że świat to trzy wymiary przestrzeni, a mianowicie północ-południe, wschód-zachód i góra-dół oraz jeden wymiar czasu (przeszłość-przyszłość). Jednak, jak sugerował wielki fizyk Albert Einstein, masa zniekształca przestrzeń i czas. Oprócz grawitacji, jedynej znanej siły elektromagnetycznej, w latach dwudziestych Oskar Klein i Theodor Kaluza zaproponowali pięciowymiarową hipotezę wyjaśniającą siły natury.

 

Kiedy fizycy zdecydowali się zastosować teorię strun do wyjaśnienia, dlaczego grawitacja jest słaba, pojawił się pomysł piątego wymiaru, który mógłby wyjaśnić obecność ciemnej materii. Aby lepiej zrozumieć strukturę krystaliczną krzemu, naukowcy z NIST zbombardowali go neutronami i zmierzyli ich intensywność. Kiedy neutrony przechodzą przez strukturę krystaliczną, generują trwałe fale między rzędami atomów.

 

Gdy te fale się zderzają, generują subtelne wzory (oscylacje Pendellesunga), które dostarczają informacji o sile neutronów, z którymi zderzają się neutrony wewnątrz struktury. W każdej sile pośredniczą cząstki nośnika, których zasięg jest odwrotnie proporcjonalny do ich masy. W rezultacie cząstka bez masy, taka jak foton, ma nieskończony promień działania i na odwrót. Ograniczając zasięg siły, możesz ograniczyć jej moc.

 

Ostatnie badania umożliwiły ograniczenie siły hipotetycznej piątej siły w skali długości od 0,02 do 10 nanometrów, określając zakres, w którym można szukać piątego wymiaru, w którym działa ta siła. Zdaniem naukowców dalsze badania w tym obszarze mogą doprowadzić do odkrycia piątego wymiaru.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj