Specjaliści z Harvardu twierdzą, że odkryli sekret szczęścia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Eksperci z Uniwersytetu Harvarda zakończyli jeden z największych projektów w badaniu ludzkiego szczęścia. Od ponad 80 lat obserwują życie 724 mężczyzn i ich potomków, dowiadując się, co czyni człowieka szczęśliwym.

 

 

Wyniki prac były nieoczekiwane nawet dla samych badaczy. Głównym składnikiem szczęścia nie było bogactwo, kariera czy sukces, ale dobre relacje z innymi ludźmi. Eksperci doszli do wniosku, że to przyjaciele przedłużają życie i poprawiają zdrowie.

 

Relacje społeczne są tak ważne, że gdyby zebrać cały materiał zebrany podczas badań w jedną zasadę, brzmiałaby ona tak: „Silne relacje czynią nas zdrowymi i szczęśliwymi. Kropka” – komentują autorzy badania.

 

Wśród obserwowanych przez nich ludzi byli tacy, którzy dosłownie musieli walczyć o życie. Obywatele, którzy mieli silniejsze więzi społeczne, częściej wychodzili z kłopotów bez szwanku. Ponadto zdaniem naukowców szczęście nie jest stacją końcową. To sama droga, ciągły proces jej przechodzenia. A jeśli w życiu zdarzają się trudne chwile, to łatwiej je przeżywać z przyjaciółmi.

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj