Biolodzy ustalili, jaki ciężar może wytrzymać najsilniejsza pajęcza sieć

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy z University of Georgia zaobserwowali, jak sieć pająka Trichonephila clavata wytrzymuje ptaka o wielkości 20 cm i wadze do 70 g. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Insects.

 

Naukowcy obserwowali pająki Trichonephila clavata, znane jako pająki Jerogumo. Są to nefiliczni tkacze kul - rodzaj dużych pająków tkających największe pajęczyny. Gatunek ten występuje w całej Japonii, z wyjątkiem Hokkaido, Korei, Tajwanu, wschodnich Chin i Stanów Zjednoczonych.

 

Długość ciała samicy sięga 17-25 mm, natomiast samca jest mniejsza, 7-10 mm. Dorosła samica może tkać sieć o średnicy do jednego metra.

 

Po raz pierwszy biolodzy zaobserwowali, w jaki sposób kardynał rudy (Cardinalis cardinalis) zdobywa pożywienie z sieci. Ptak wylądował na sieci, spłoszył pająka i zaczął zjadać zaplątane w sieć owady. Trwało to przez minutę, struktura sieci w tym czasie nie została zerwana.

 

Według naukowców wytrzymałość sieci uzyskuje się dzięki niezwykłej trójwarstwowej strukturze. W środku pająk splata kulkę, tworząc dwie dodatkowe warstwy sieci za i przed środkiem.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Poziom artykułu jest

Poziom artykułu jest oszałamiający. "Gatunek ten występuje w całej Japonii, z wyjątkiem Hokkaido, Korei, Tajwanu, wschodnich Chin i Stanów Zjednoczonych". Korea, Tajwanu wschodnie Chiny i Stany Zjednoczone to, kak wynika z cytatu - Japonia.  A co z Polską? Czy to też część Japonii, a może ten pająk występuje tu? 

Skomentuj