Eksperci odkryli, że współczesne ocieplenie jest najsilniejsze w ciągu ostatnich 7 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dendrochronolodzy z rosyjskiego Uralskiego Uniwersytetu Federalnego badali roczne słoje kopalnych drzew w Jamalu i odkryli, że obecne ocieplenie jest najsilniejsze w ciągu ostatnich siedmiu tysięcy lat. Praca została opublikowana w czasopiśmie Nature Communications.

 

Pory letnie ostatnich dziesięcioleci na północy Syberii Zachodniej okazały się najcieplejsze w ciągu ostatnich 7000 lat, poinformowali naukowcy. W poprzednich tysiącleciach temperatura powietrza stopniowo, z wahaniami w jedną i drugą stronę, spadała. w XIX wieku zaczęła rosnąć i w ostatnich dziesięcioleciach osiągnęła najwyższe wartości.

 

Od 40 lat dendrochronolodzy z Instytutu Ekologii Roślin i Zwierząt Uralskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk i Uralskiego Uniwersytetu Federalnego tworzą wyjątkowo długą chronologię słojów na podstawie szerokości rocznych słojów półkopalnych drzew jamalskich . Naukowcy są przekonani, że dane wskazują, że czynniki antropogeniczne nie tylko dodały do ​​listy głównych sił wpływających na zmianę klimatu, ale stały się bardziej determinujące niż przyczyny naturalne.

 

Ze względu na cykliczne zmiany parametrów orbitalnych Ziemi w subpolarnych szerokościach geograficznych półkuli północnej następuje stopniowy spadek odbioru energii słonecznej w miesiącach letnich. Faza ta rozpoczęła się około 8-9 tys. lat temu i trwa do dziś. Jednak dane dotyczące słojów drzew pokazują, że od połowy XIX wieku trend zaczął się odwracać. Temperatura zaczęła bardzo szybko rosnąć i osiągnęła najwyższe wartości w ostatnich dziesięcioleciach .

 

Badania nad chronologią klimatu będą kontynuowane. Naukowcy planują przedłużyć rekonstrukcję klimatu w przeszłość o kolejne 2 tys. lat. Pomagają w tym koledzy z Departamentu Badań Klimatu Uniwersytetu Wschodniej Anglii, najlepsi na świecie specjaliści w wydobywaniu informacji o wielowiekowych fluktuacjach. W ocenie i wizualizacji uzyskanych danych badanie było wspierane przez specjalistów ze Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem oraz kolegów z Uniwersytetu Genewskiego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj