Naukowcy proponują, aby zwierzęta domowe karmić owadami

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Produkcja karmy dla kotów i psów oparta na mięsie okazała się równie szkodliwa dla atmosfery, jak roczna emisja z 13,6 miliona samochodów. W celu ratowania planety przed globalnym ociepleniem, eksperci, z którymi rozmawiał The Guardian, sugerują zmianę diety dla zwierząt domowych. Chcą je karmić owadami.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles szacują, że karma dla zwierząt domowych odpowiada za około 25% śladu węglowego przemysłu mięsnego, tj. 64 miliony ton emisji CO2 rocznie. Znaczna część emisji związana jest z hodowlą i utrzymaniem zwierząt gospodarskich.

 

Eksperci radzą, aby wołowinę, drób czy wieprzowinę zastąpić owadami. Wstępne badania wykazały, że hodowla tych gatunków na farmie w mniejszym stopniu szkodzi planecie, a pasza na ich bazie jest bogata w białko, zdrowe tłuszcze, oleje, witaminy i minerały.

 

Holenderska firma Rabobank przewiduje, że rynek karmy dla kotów i psów na bazie owadów wzrośnie pięćdziesięciokrotnie do 2030 r., ponieważ coraz więcej właścicieli zwierząt domowych zacznie zmieniać swój styl życia w trosce o środowisko.

 

Andrew Knight, profesor medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie w Winchester, uważa jednak, że tradycyjna niechęć konsumentów do żywności pochodzącej od owadów może stanowić przeszkodę w rozprzestrzenianiu się mniej niebezpiecznej żywności dla zwierząt. Ponadto pasze te są zwykle droższe.

 

Ankieta przeprowadzona przez producenta Lovebug, nowej linii karm dla kotów, wykazała, że 47 procent respondentów jest skłonnych rozważyć użycie karmy z owadów dla swoich zwierząt. Około 87 procent ankietowanych zauważyło, że przy wyborze karmy dla zwierząt zwraca uwagę na przyjazność dla środowiska.

 

Lovebug zapewnia, że koty nie wahają się jeść owadów, bo to dla nich normalne pożywienie. Eksperci doradzali jednak właścicielom płynne przenoszenie zwierząt na nowy rodzaj karmy. Początkowo dieta powinna stanowić 75% zwykłej żywności i 25% owadów. Następnie należy stopniowo zwiększać proporcje żywności ekologicznej, ale lepiej najpierw skonsultować się z weterynarzem.

 

Wcześniej przedstawiciele przemysłu spożywczego przewidywali popularność potraw z owadów w diecie człowieka. Eksperci przewidzieli największy wzrost popytu na kurczaki i konserwy z tuńczyka, tworzone z larw i koników polnych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Andrzej Muras

O ile żywność dla ludzi z

O ile żywność dla ludzi z owadów choć podobno zdrowa, to jednak niełatwo zdobędzie sobie zwolenników, bowiem w większości osób wzbudza obrzydzenie, to wprzypadku zwierząt ten problem nie istnieje. Jeśli zatem karma z owadów będzie dla zwierzęcia apetyczna (będzie mu smakowała), to jedynym czynnikiem mogącym mieć wpływ na jej upowszechnienie będzie cena. Po prostu - jak będzie tania, to będzie kupowana, w przeciwnym wypadku producentom wróżę plajtę.

Portret użytkownika Levi

Karmy uzywaja w wiekszosci

Karmy uzywaja w wiekszosci miesa odpadowego ktore trafilo do karmy zamiast do smieci. Natomiast hodowla robakow bedzie oddzielnym procesem wytworczym a wiec banki beda ja popieraly bo to oznacza udzielanie kredytow inwestycyjnych. Ogolnie chora idea

Portret użytkownika Levi

Karmy uzywaja w wiekszosci

Karmy uzywaja w wiekszosci miesa odpadowego ktore trafilo do karmy zamiast do smieci. Natomiast hodowla robakow bedzie oddzielnym procesem wytworczym a wiec banki beda ja popieraly bo to oznacza udzielanie kredytow inwestycyjnych. Ogolnie chora idea

Skomentuj