Naukowcy twierdzą, że czas trwania doby na Ziemi wydłuża się

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Specjaliści z University of Wisconsin w Madison zasugerowali, że 1,4 miliarda lat temu, kiedy Księżyc był bliżej, dzień na Ziemi trwał tylko 18 godzin, donosi Independent.

 

Faktem jest, że odległość do Księżyca wpływa na prędkość rotacji naszej planety. Steven Myers, profesor nauk geologicznych w Wisconsin, współautor badania, powiedział, że rosnąca odległość księżyca od Ziemi spowalnia jego obrót wokół własnej osi.

Naukowcy wykorzystali metodę statystyczną, która łączy astrofizykę i geologię, aby poznać geologiczną historię Ziemi zwaną TimeOpt. Pozwala ona zrekonstruować historię układu słonecznego w oparciu o obserwacje astronomiczne i geologiczne. Ustalono, że Księżyc stopniowo oddala się od Ziemi (3,85 centymetra rocznie).

 

Wszystkie ciała niebieskie mają pola grawitacyjne, które wpływają na kosmicznych „sąsiadów", ilość otrzymanej energii słonecznej i klimat. Dane klimatyczne dotyczące starożytnego okresu Ziemi uzyskano z badania skał osadowych w wieku 90 milionów lat. W połączeniu z obserwowaną szybkością cofania się Księżyca, można było założyć, że wcześniej dni były krótsze, a w przyszłości staną się dłuższe.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Zasadę zachowania krętu,

Zasadę zachowania krętu, znają łyżwiarze - wykonujący piruety. Jak widać, grawitacja "usztywnia" Wszechświat. Ciekawe, czy podobne zjawisko - występuje na orbitach okołosłonecznych (czy planety, odsuwają się - od Słońca i zwalniają obieg (drugie prawo Keplera)).

Skomentuj