Naukowcy wyhodowali minimózgi, którym wyrosły "oczy"

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Neil Conway/CC BY 2.0

Podczas eksperymentu laboratoryjnego naukowcy wyhodowali minimózgi z ludzkich komórek macierzystych. Organoidy spontanicznie wykształciły podstawowe struktury oka.

 

Minimózgi, czyli trójwymiarowe struktury powstałe z pluripotencjalnych komórek macierzystych hodowane są do celów badawczych. Z ich pomocą można sprawdzać różne aspekty rozwoju i chorób ludzkiego mózgu. Organoidy te dobrze odzwierciedlają budowę i strukturę mózgu, a zarazem nie posiadają świadomości, dlatego przeprowadzanie na nich badań jest uznawane za bardziej etyczne, niż w przypadku mózgów dorosłych ludzi.

 

Podczas wcześniejszych eksperymentów, naukowcy stosowali embrionalne komórki macierzyste celem wyhodowania tzw. kielichów ocznych. W innych badaniach udało się stworzyć struktury przypominające kielichy oczne z pomocą indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych. Tym razem naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie sprawdzali, czy można wyhodować kielichy oczne jako integralną część organoidów mózgowych.

Źródło: Elke Gabriel

Niemiecki zespół badawczy wyhodował w laboratorium 314 minimózgów i prowadził obserwacje. Okazało się, że już po 30 dniach w 73% przypadków zaczęły formować się kielichy oczne reagujące na światło. Natomiast w 50 dniu, struktury oczne stały się wyraźnie widoczne. Kielichy oczne formowały się symetrycznie, co odzwierciedlało rozwój struktur oka w ludzkich embrionach.

 

W przyszłych badaniach naukowcy skupią się na wydłużeniu żywotności kielichów ocznych, aby lepiej poznać mechanizmy stojące za zaburzeniami siatkówki. Eksperymenty potwierdzają, że minimózgi można wykorzystywać również do badań ludzkiego wzroku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

A skąd pewność, że te

A skąd pewność, że te minimózgi - nie mają świadomości? Bo np ryba w akwarium - zdała "test lustra". Po zobaczeniu w lustrze, swojego odbicia - obejrzała sobie - niewidoczne wcześniej części ciała.

Portret użytkownika Dzikun

te minimózgi na 100% nie mają

te minimózgi na 100% nie mają świadomości. Dlaczego? To proste, bo oni (naukowcy) zawsze wiedzą lepiej. Szkoda tylko że najczęściej nie oni ponoszą konsekwencje ich geniuszu, ich onieśmielającej potęgi wiedzy jaką posiadają. I jakże ciekawe jest zjawisko dlaczego jak zepsuje się im spłuczka w kiblu, albo trzeba wyczyścić sitko w kranie to wzywają "fachowca". Pewno dlatego że ich skromne ego zmusza ich do dzielenia się ich kasą z innymi Smile

Skomentuj