Naukowcy znaleźli sposób na kontrolowanie wyładowań atmosferycznych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył laser, za pomocą którego można nauczyć się kontrolować pioruny, zmieniać ich trajektorię i przyciągać je w dane miejsce. O odkryciu poinformowali w artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications.

Naukowcy z Australian National University (ANU) i UNSW w Canberze stworzyli „miniaturową burzę” przy użyciu pary płaskich równoległych płytek, na których przechowywany był ładunek elektryczny. Kiedy osiągnął wartość przebicia, w losowym miejscu na jednej płycie pojawiła się niewielka błyskawica, a na drugiej trafiła w przypadkowe miejsce.

 

W modelu fizycy wykorzystali naprowadzane laserem cząsteczki przewodzące grafenu. Wiązka lasera ogrzewa powietrze, tworząc w nim kanał o dużej przewodności, rodzaj drutu, przez który pędzi piorun. Wiązka laserowa podgrzewa mikrocząstki i tworzy kanał o wysokim przepływie, przez który zaczyna przepływać wyładowanie elektryczne. W ten sposób naukowcy znaleźli sposób, aby piorun poruszał się w dobrze określonym kierunku.

 

Autorzy badania uważają, że odkrycie pozwoli precyzyjnie kontrolować ścieżkę wyładowań elektrycznych w powietrzu. Takie ujarzmiane wyładowania mogą być przydatne zarówno w kontroli pogody, jak i w przemyśle czy medycynie.

 

Wcześniej naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology doszli do wniosku, że zmiany klimatyczne nasiliły huragany, których osłabienie na lądzie trwa dłużej. Może to prowadzić do powstania katastrofalnych konsekwencji dla ludności zamieszkującej wybrzeża.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"Ten sposób" - znany jest już

"Ten sposób" - znany jest już od (conajmniej) 50 lat. Został zastosowany do pilotowania wyładowania iskrowego w "mikroanalizatorze" spektroskopowym LMA (produkcji DDR), oraz do pilotowania, przy precyzyjnym, łukowym spawaniu metali

Skomentuj