Ziemska atmosfera jest tak gęsta dzięki kolizjom z kometami
Image
Naukowcy dowodzą, że duża część atmosfery Ziemi została sprowadzona na naszą planetę, miliardy lat temu, za pomocą komet, które nawiedzały naszą część przestrzeni kosmicznej. Wyniki badań na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communication.
Eksperci przeanalizowali próbki starożytnych maleńkich pęcherzyków powietrza wyciągniętych z wody znalezionej w próbkach kwarcowych ze starożytnych czasów. Zespół stwierdził, że powietrze w skałach częściowo składa się z bardzo rzadkiego składnika ksenonu - Xe.
Składnik ten nie jest obecny w płaszczu Ziemi i nie jest wykrywany w meteorytach, dlatego autorzy badania sugerują, że został sprowadzony na Ziemię przez komety. Prawdopodobnie stało się to jeszcze przed powstaniem atmosfery. Wiek próbek kwarcu z rdzeni wiertniczych, pozyskanych w południowej Afryce to ponad trzy miliardy lat.
Autorzy badania zwracają uwagę, że badanie gazów uwięzionych w starożytnych skałach, otwiera nowe perspektywy w ustaleniu pochodzenia i ewolucji lotnych pierwiastków na Ziemi. Ich zdaniem konieczną kontrybucję różnorodnych związków chemicznych zapewniały komety.
Jest to bardzo prawdopodobna teoria, ponieważ potwierdzono, że te ciała niebieskie często składają się z wody i innych pierwiastków. Jednak aby być w stanie wpływać na skład atmosfery planety, potrzeba ogromnej ilości komet. Trudno nawet wyobrazić sobie jak mógł wyglądać ten okres istnienia naszej planety.
- Dodaj komentarz
- 922 odsłon
No dobrze, - ale dlaczego w
No dobrze, - ale dlaczego w Wenus (komety) trafiały 100x częściej. Tam atmosfera jest dużo bardziej gęsta
W przypadku Wenus to rypnęło
Dodane przez r.abin (niezweryfikowany) w odpowiedzi na No dobrze, - ale dlaczego w
W przypadku Wenus to rypnęło coś RAZ a SROGO bo oprócz gęstej atmosfery Wenus kręci się wolniej niż trwa tam rok i to jeszcze w drugim kierunku!
"ponieważ potwierdzono, że te
"ponieważ potwierdzono, że te ciała niebieskie często składają się z wody i innych pierwiastków". Ziemia to nie jest ciało niebieskie i zatem ani wody, ani powietrza mieć od początku nie mogła.