Powstał pierwszy w historii samolot bez ruchomych części z napędem jonowym

Kategorie: 

Źródło: MIT

Na Instytucie Technologicznym Massachusetts (MIT) powstał nietypowy samolot rodem z filmów sci-fi. Naukowcy zbudowali i przetestowali pierwszy w historii samolot bez ruchomych części układu napędowego, który zasilany jest wiatrem jonowym.

 

Ta wyjątkowa i zarazem prosta konstrukcja charakteryzuje się bardzo cichą pracą i nie emituje do atmosfery żadnych spalin. Co prawda mówimy o małym modelu samolotu o wadze około 2,5 kilograma i rozpiętości skrzydeł 5 metrów, lecz zastosowana koncepcja może dać nam zupełnie nowe możliwości w lotnictwie.

Samolot ten napędzany jest wiatrem jonowym. Pod skrzydłami tego samolotu umieszczono elektrody, zaś w jego wnętrzu zainstalowano akumulatory litowo-polimerowe o napięciu 40000 V. Gdy powietrze przepływa między cienką a grubą elektrodą, powstaje wiatr jonowy, który wytwarza siłę ciągu napędzającą samolot. Podczas eksperymentów, konstrukcja wykonywała ciągły lot i rozwijała prędkość do 20 km/h. Naukowcy wykonali łącznie 10 lotów testowych i za każdym razem uzyskiwano podobną wydajność.

Technologia inspirowana „Star Trekiem” może znaleźć zastosowanie w dronach, aby były bardziej ciche i zużywały mniej paliwa. Jednak na dłuższą metę, koncepcję można byłoby wykorzystać nawet w samolotach pasażerskich i transportowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"...uzyskiwano podobną

"...uzyskiwano podobną wydajność."? Jeśli ta "wydajność" (w odniesieniu do masy użytecznej/km) będzie porównywalna z tradycyjną awioniką - to może być rewolucja. Nie ekscytujmy się jednak, jak nie podali - to (raczej) sensacji nie będzie. 

Skomentuj