Skonstruowano urządzenie, które transmituje pole magnetyczne poprzez "tunel czasoprzestrzenny"

Kategorie: 

Źródło: Jordi Prat-Camps/Autonomous University of Barcelona
Fizycy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie twierdzą, że stworzyli specjalne urządzenie transmitujące pole magnetyczne z jednego punktu do drugiego. Ich zdaniem wynalazek, z magnetycznego punktu widzenia, działa niczym tunel czasoprzestrzenny.

 

Tunel czasoprzestrzenny (ang. wormhole), nazywany również mostem Einsteina-Rosena, to hipotetyczny "skrót" pomiędzy co najmniej dwoma obszarami Wszechświata. Zakłada się, że obiekt który wszedłby w taki tunel mógłby natychmiast pojawić się po jego drugiej stronie, bez względu na to gdzie znajduje się wyjście. Innymi słowy, przyszłe podróże międzygwiezdne mogłyby potrwać ułamek sekundy przy założeniu, że wejście do tunelu czasoprzestrzennego znajdowałoby się gdzieś w naszym Układzie Słonecznym a wyjście np. w innej galaktyce.

Źródło: Scientific Reports

Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie wyjaśniają, że opracowane w laboratorium urządzenie działa w bardzo podobny sposób. Ich wynalazek składa się z metalu ferromagnetycznego (po prawej), który został otoczony dwoma koncentrycznymi sferami. Jedna z nich (w środku) została wykonana ze specjalnego materiału nadprzewodzącego, opartego na spiekanych tlenkach itru, baru i miedzi (YBa2Cu3O7, znany również jako "YBCO") i powoduje zakrzywienie oraz zakłócenie pola magnetycznego.

 

Natomiast drugą sferę (po lewej) wykonano z mumetalu (składa się głównie z niklu i żelaza). Ta z kolei niweluje zakłócenia magnetyczne, powodowane przez poprzednią sferę. Trzy elementy połączone w całość dają wspomniany efekt "tunelu czasoprzestrzennego" - pole magnetyczne wchodzi przez umieszczony wewnątrz obu sfer metal ferromagnetyczny i wychodzi z drugiej strony dokładnie tak, jakby zostało przeteleportowane z jednego miejsca do drugiego. Wynalazek należało umieścić w ciekłym azocie ze względu na nadprzewodniki, które działają tylko w ekstremalnie niskich temperaturach.

Źródło: Jordi Prat-Camps/Autonomous University of Barcelona

Choć mówi się że urządzenie będzie miało wiele interesujących zastosowań, oczywiście nie pozwoli ono na przemieszczanie jakichkolwiek obiektów/cząsteczek w skali Wszechświata. Technologia będzie mieć bardziej przyziemne przeznaczenie - przykładowo może odmienić sposób z jakim będą prowadzone badania MRI. Pacjent, zamiast wjeżdżać do długiej tuby, zostanie zobrazowany silnym magnesem z większej odległości.

 

 

Źródła:

http://www.nature.com/articles/srep12488

http://www.livescience.com/51925-magnetic-wormhole-created.html

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika xxx

Ciekawe... Ten tunel jeśli

Ciekawe... Ten tunel jeśli działa - to może pracować trochę tak, jak magnes tylko z jednym biegunem... Jeśli inne pola dało by się też tak transponować na odległość, to pomysł może mieć niezwylke ciekawe zastosowania...

Skomentuj