Amerykańska armia chce pozyskać implanty, które przywrócą wzrok i słuch
Image
Agencja rządowa DARPA, która zajmuje się rozwojem zaawansowanych technologii militarnych rozpoczęła nowy projekt, który skupi się na opracowaniu specjalnych implantów pozwalających podłączyć ludzki mózg do interfejsu komputerowego. Wynalazek ma pozwolić na bezpośrednią komunikację na linii mózg-komputer i przywrócenie sprawności sensorycznej.
W ramach projektu Neural Engineering System Design (NESD), DARPA zleciła pięciu organizacjom zbadanie możliwości i zbudowanie implantów mózgowych. Naukowcy sprawdzą rolę biologicznej sieci neuronowej w poszczególnych regionach w mózgu, aby dowiedzieć się w jaki sposób mózg przetwarza wejściowe dane sensoryczne. Powstaną również specjalne algorytmy i urządzenia, które pozwolą na interpretację i generowanie sygnałów w mózgu.
Jeden z zespołów zaproponował, aby sprawdzić w jaki sposób mózg przetwarza mowę. W tym celu zasugerowano eksperyment, podczas którego do kory mózgowej ochotnika podłączonych zostanie 100 tysięcy sensorów mikroskopijnej wielkości. Inna koncepcja zakłada połączenie neuronów w korze wzrokowej do sztucznej siatkówki wysokiej rozdzielczości.
Ostatecznym celem projektu jest zrozumienie w jaki sposób można przywrócić wzrok, słuch i mowę oraz zbudowanie implantu mózgowego, który tego dokona. Jednak pierwsze prototypy mogą powstać dopiero za kilka lat. Potem konieczne będą eksperymenty na ludziach, aby wykazać skuteczność nowej technologii. DARPA chce zaangażować ponad milion neuronów do utworzenia dwustronnej komunikacji mózg-komputer - to stosunkowo niewiele, gdy weźmiemy pod uwagę, że w ludzkim mózgu znajduje się kilkadziesiąt miliardów neuronów.
- Dodaj komentarz
- 724 odsłon
„Implants” to polsku wszczepy
„Implants” to polsku wszczepy lub przeszczepy a po polskiemu ‘implanty’.
liczba neuronów (Wikipedia),
liczba neuronów (Wikipedia), to 150-160 miliardów, tylko większość znajduje się w móżdżku. Najłatwiej uzyskać kontak z zewnętrznymi komórkami kory mózgowej i docelowy miliard nie wydaje się być za mały. Moje obawy budzi komunikacja słowna (trudniejsza w interpretacji). Mowa jest informatycznie w 80% nadmiarowa i wyniki mogą być wieloznaczne. Dzieci głuche w rozwoju, wykazują przeważnie niedorozwój intelektualny (co nie występuje u dzeci pozbawionych wzroku)