Chińczycy jako pierwsi będą edytować DNA dorosłego człowieka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak donosi czasopismo naukowe Nature, już w przyszłym miesiącu chińscy naukowcy wykorzystają zaawansowaną technologię pozwalającą na edytowanie genów aby wyleczyć pacjentów chorych na raka płuc. Będzie to pierwszy taki zabieg na świecie.

 

W zeszłym roku naukowcy z uniwersytetu Sun Yat-sena w Guangzhou modyfikowali genetycznie ludzkie zarodki przy pomocy techniki CRISPR/Cas-9. Eksperymenty nie zostały pozytywnie przyjęte przez świat naukowy i ogólnie zakończyły się niepowodzeniem. Lecz tym razem nowoczesna terapia genowa zostanie wykorzystana na pacjentach którzy cierpią na nowotwory płuc.

 

Badania odbędą się w West China Hospital na Uniwersytecie Sichuan. Wezmą w nich udział dorosłe osoby którym nie pomogła ani chemioterapia i radioterapia. Naukowcy chcą wyodrębnić limfocyty T z krwi pacjentów i usunąć gen odpowiedzialny za produkcję białka o nazwie PD-1, które powstrzymują limfocyty T przed zwalczaniem komórek rakowych. Następnie zespół chce pomnożyć ilość tych zmodyfikowanych komórek odpornościowych w laboratorium i wstrzyknąć je pacjentom.

 

Chińscy naukowcy chcą więc zastosować rewolucyjną technikę CRISPR/Cas-9 do usuwania genów, choć pozwala ona również na ich dodawanie. Jeśli zabieg okaże się skuteczny i pozwoli pokonać raka płuc, z czasem mogą pojawić się nowe terapie działające na podobnej zasadzie, które pozwolą leczyć ludzi nie tylko z nowotworów ale także rzadkich chorób genetycznych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj