Naukowcy stworzyli zaawansowaną akustyczną wiązkę holowniczą

Kategorie: 

Źródło: Facebook/Dario Soares Braga
Przyciąganie lub odpychanie obiektów było dotychczas domeną filmów z gatunku fantastyki naukowej. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie powstaną statki kosmiczne wyposażone w urządzenie, które pozwoli np. zmienić trajektorię asteroidy potencjalnie niebezpiecznej dla Ziemi. Naukowcy właśnie zaprezentowali taki wynalazek, który w obecnym stanie potrafi manipulować niewielkimi obiektami.

 

Akustyczna wiązka holownicza powstała dzięki uczonym z Uniwersytetów w Bristolu i Sussex przy współpracy z Ultrahaptics - jest to firma, która stworzyła dwa lata temu rewolucyjny ekran bezdotykowy. Użytkownik może go obsługiwać z odległości dzięki falom dźwiękowym o wysokiej częstotliwości. Urządzenie tworzy niewidzialne pole siłowe, które delikatnie odpycha rękę.

Wyświetlacz działający na tej zasadzie pozwolił stworzyć akustyczną wiązkę holowniczą. Obiekty o niewielkiej masie można umieścić nad urządzeniem i wygląda to tak jakby zawisły w powietrzu. Dzięki falom dźwiękowym można dowolnie manipulować przedmiotami - przyciągać je, odpychać, obracać lub dowolnie przemieszczać w przestrzeni.

 

Jest to najbardziej zaawansowana akustyczna wiązka holownicza jaka powstała. Wynalazek używa 64 miniaturowych głośników które generują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i intensywności. Podobnego osiągnięcia dokonali w zeszłym roku uczeni z Australii, którzy zbudowali wiązkę holowniczą z lasera.

 

 

Źródła:

http://www.nature.com/ncomms/2015/151027/ncomms9661/full/ncomms9661.html

http://www.sciencealert.com/watch-scientists-develop-a-real-life-tractor-beam-using-sound-waves

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika KR

Oczywiście, że dźwięk nie

Oczywiście, że dźwięk nie rozchodzi się w próżni (ośrodku pozbawionym powietrza).
Autorowi artykułu chodziło zapewne o wskazanie analogii ciśnienia akustycznego do ciśnienia fotonowego. Jednak ze względu na charakter i ośrodek, w którym występują, takie porównywanie fal mechanicznych i fal elektromagnetycznych jest moim zdaniem przesadne - inny wymiar, inne zjawiska. A fantazjowanie o zmianie trajektorii obiektów (asteroid) w przestrzeni kosmicznej przez emitery akustyczne to całkowity nonsens.
 

Portret użytkownika angelus maximus rex

Kosmos nie jest "próżnią",

Kosmos nie jest "próżnią", lecz magnetyczną przestrzenią, która przekazuje super infradźwięki, czyli duuuużo poniżej
1 HZ, pod wpływem których się odkształca powodując zjawisko tzw "grawitacji"...

Skomentuj