Malezja uznała konferencję "Miłość i Seks z Robotami" za nielegalną

Kategorie: 

Źródło: Leet.org
Roboty pojawiają się wszędzie i coraz częściej słyszymy, że człowiek może z czasem wybrać maszynę na swojego życiowego partnera. Humanoidy muszą jednak spełniać pewne podstawowe normy - przecież żaden człowiek nie zakocha się w wielkim zardzewiałym złomie.

 

Roboty muszą przypominać nas, ludzi, przede wszystkim z wyglądu. Człowiek ma to do siebie, że w pierwszej kolejności ocenia to, co widzi, a jak dobrze wiemy pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, być może jest nawet najważniejsze. Dopiero potem człowiek może poznać charakter drugiej osoby (nie mówimy tu o znajomości internetowej).

 

Jednak w przypadku maszyn, stworzenie odpowiedniego oprogramowania które symulowałoby takie uczucia jak smutek, radość, gniew a nawet miłość, jest trudne i czasochłonne. Roboty muszą także otrzymać umiejętność komunikowania się z człowiekiem poprzez dotyk, zapach i smak. Uczeni prowadzą różne badania w tej sferze.

W Malezji w dniach 16-19 listopada miała odbyć się druga coroczna konferencja "Miłość i Seks z Robotami", lecz władze tego kraju zalegalizowały ją. Inspektor generalny policji Khalid Abu Bakar ostrzegł, że może podjąć odpowiednie działania przeciwko organizatorom.

 

Adrian David Cheok i David Levy, dwaj akademicy którzy interesują się robotyką, współpracują ze sobą od kilku lat. Levy jest autorem książki pt.: "Love and Sex with Robots: The Evolution of Human-Robot Relationships" ("Miłość i Seks z Robotami: Ewolucja Relacji Między Człowiekiem i Robotem") i pracuje nad algorytmami dla maszyn, natomiast Cheok skupia się na sprzęcie i patrzy na roboty od strony fizycznej.

 

Konferencja miała skupiać ludzi głównie ze środowiska naukowego. Organizatorzy zostali jednak zmuszeni odwołać wydarzenie i powiadomili wszystkich zainteresowanych, że spotkanie odbędzie się dopiero w przyszłym roku w innym kraju. Adrian David Cheok i David Levy twierdzą iż mieli nadzieję, że Malezja, państwo muzułmańskie, zostanie w ten sposób przedstawione jako kraj który interesuje się nową działalnością nauki i robotyki.

 

Wydarzenie miało odbyć się w ramach międzynarodowej konferencji ACE 2015 (Advances in Computer Entertainment Technology), lecz rząd Malezji był jednym ze sponsorów tego spotkania. Można domyślić się jak wielkie było oburzenie gdy ludzie dowiedzieli się, że ten muzułmański kraj sponsoruje konferencję o tak "kontrowersyjnym" tytule. Należy dodać, że pierwsza taka konferencja bez jakichkolwiek problemów odbyła się w ramach ACE 2014 w Portugalii.

 

"Gdy jesteś w Rzymie, robisz to co robią Rzymianie. Więc teraz w Malezji, bardzo tradycyjnym muzułmańskim kraju, obraziliśmy ludzi i musimy przestrzegać ich poglądów" - powiedział Adrian David Cheok.

 

Choć tytuł wydaje się dość jednoznaczy to Cheok i Levy wyjaśnili, że nie mieli zamiaru zachęcać ludzi do "demoralizujących praktyk" a chcieli jedynie zainicjować dyskusję nad tematem. Oczywiście zbliżenie ludzi i robotów prędzej czy później i tak nastąpi - jeśli nie będzie to praktykowane w muzułmańskiej Malezji, to z pewnością będzie to powszechne zjawisko w Ameryce Północnej czy Europie.

 

Według psycholog z Uniwersytetu Sunderland, Helen Driscoll, w drugiej połowie XXI wieku roboty będą postrzegane tak jak ludzie - będziemy z nimi żyć, przyjaźnić się a nawet współżyć. Pewnego dnia z całą pewnością dojdzie do pierwszego w historii ślubu człowieka z maszyną. Jest to tylko kwestia czasu. Taki związek małżeński prawdopodobnie zostanie zawarty w Japonii - jest to kraj, w którym odbył się już pierwszy ślub robotów.

 

 

Źródło: http://www.techrepublic.com/article/academic-conference-on-love-and-sex-with-robots-abruptly-cancelled-after-being-declared-illegal/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj