Praca w systemie zmianowym ogranicza umiejętności intelektualne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak wynika z najnowszego badania, praca w nieregularnych godzinach może postarzeć nasz mózg o kilka lat i ograniczyć nasze umiejętności intelektualne. Jest to kolejny powód przemawiający za tym, aby zrezygnować z pracy w trybie zmianowym.

 

Badania przeprowadzone we francuskim Université de Toulouse i brytyjskim Swansea University, w których wzięło udział 3 tysiące osób wykazały, że 10 lat pracy w systemie zmianowym zmniejsza nasze zdolności intelektualne i powoduje przedwczense starzenie się naszego mózgu. Uczestnicy badań wykonywali swoją pracę w różnych godzinach - rano, w południe i wieczorami.

 

Okazało się, że ich pamięć, szybkość myślenia, kojarzenie informacji i inne umiejętności były wyraźnie ograniczone. Naukowcy zapewnili jednak, że jeśli zakończymy pracę w systemie zmianowym to nasze zdolności po kilku latach mogą powrócić do normy.

 

Dotychczasowe badania potwierdziły, że praca w nieregularnych godzinach zaburza nie tylko pracę mózgu ale również nasz zegar biologiczny, powoduje zmiany hormonalne, zmiany nastroju oraz temperatury ciała. Co więcej, osoby pracujące na nocną zmianę są o wiele bardziej narażone na choroby serca, raka czy cukrzycę typu 2 a ponad 97% rytmicznych genów wpada w dysharmonię.

 

 

Źródło: http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/praca-rozne-zmiany-powoduje-przedwczesne-starzenie-sie-mozgu

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika nel35

Ciekawe, czy w badaniach

Ciekawe, czy w badaniach brali udział przedstawiciele służby zdrowia, policji i straży pożarnej. A poza tym mało prawdopodobne, żeby ci, którzy decydują o zmianowym systemie pracy, dbali o mózgi pracowników. Bardziej dbają o urządzenia, bo koszty naprawy/wymiany są wysokie, a człowieka można się pozbyć tanim kosztem.

Skomentuj