Kwiecień 2023

Część wody może dostawać się do oceanów z jądra Ziemi

Chemicy odkryli, że znaczna część wód Oceanu Światowego nie dotarła na Ziemię z kosmosu, ale w wyniku rozkładu dwóch form krzemianów magnezu, które znajdowały się w jej centrum we wczesnych stadiach powstawania planety. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Physical Review Letters”.

Postawiono hipotezę, że komety mogą dostarczać nam wodę, ale najwyraźniej znaczenie tego źródła jest bardzo małe. Faktem jest, że skład izotopowy wody na Ziemi i w kometach znacznie się różni. Zaproponowano zatem teorię wyjaśniającą, w jaki sposób woda mogła jakoś przetrwać pierwsze epoki formowania się Ziemi w głębokich warstwach jej wnętrzności.

 

Naukowcy sugerują, że woda uderzyła w Ziemię po jej wystąpieniu w wyniku długiego bombardowania zawierających ją asteroid lub komet. Mimo powszechnej akceptacji, obie te teorie nie są w stanie wyjaśnić ani składu izotopowego wody lądowej, ani jej całkowitej ilości na powierzchni planety. Wreszcie znaleziono wyjaśnienie tej anomalii, badając właściwości różnych minerałów, które mogły znajdować się we wnętrzu wczesnej Ziemi jeszcze przed tak zwanym różnicowaniem. Geolodzy opisali proces, w którym cięższe pierwiastki i minerały opadają w kierunku jądra planety, a lżejsze substancje „pływają” w kierunku jej powierzchni.

 

Chemicy zasugerowali, że w proces różnicowania mogą być zaangażowane egzotyczne minerały, których nie ma we wnętrzu współczesnej Ziemi. Mogłyby odegrać ważną rolę w tworzeniu jej jądra, płaszcza, a także w gromadzeniu pierwotnych rezerw wody na powierzchni planety. Obliczono właściwości takich minerałów przy ultrawysokich ciśnieniach panujących w jądrze i dolnych warstwach płaszcza Ziemi. Zgodnie z tymi obliczeniami tylko dwa minerały pozostały stabilne w takich warunkach, z których oba były kombinacją cząsteczek krzemianu magnezu i wody.

Następnie ustalono, że obie te formy krzemianu magnezu stają się niestabilne po obniżeniu ciśnienia, co powoduje ich rozpadanie się i uwalnianie dużych ilości wody. Coś podobnego zaczęło się dziać na wczesnej Ziemi około 30 milionów lat po jej utworzeniu, kiedy krzemiany magnezu zaczęły być wypychane przez rosnące metalowe jądro do sąsiednich warstw płaszcza. W ciągu następnych 100 milionów lat te krzemiany zaczęły unosić się na powierzchni Ziemi i stopniowo się rozkładać. Taka teoria, jak zauważają naukowcy, dobrze wyjaśnia, dlaczego skład izotopowy wód lądowych i wilgoci z komet i asteroid jest bardzo zróżnicowany. Jednocześnie chemicy nie wykluczają, że znaczna część wody mogła zostać sprowadzona na Ziemię z kosmosu.

 

Z kolei naukowcy sugerują, że brak dużych rezerw wody na współczesnym i starożytnym Marsie wynika z faktu, że ciśnienie w jego centrum było zbyt niskie, aby „wodonośne” krzemiany magnezu pozostały tam stabilne. W rezultacie większość marsjańskiej wody musiała wyparować w kosmos, a pozostałe rezerwy marsjańskiej wody powinny być bardzo zbliżone składem izotopowym i właściwościami do wilgoci z asteroid i meteorytów. Planetolodzy będą mogli przetestować tę teorię w nadchodzących dziesięcioleciach, kiedy na Ziemię trafią pierwsze próbki skał z Marsa.

Dodaj komentarz

loading...

Startup planuje umieścić lustra w kosmosie, aby generować energię słoneczną w nocy

Ben Novack to 26-letni wynalazca i przedsiębiorca. Po zdobyciu dyplomu z inżynierii mechanicznej i występie w programie telewizyjnym MythBusters, został dyrektorem generalnym startupu Tons of Mirrors. Tons of Mirrors wykorzystuje odblaskowe powierzchnie zamontowane na satelitach, aby przekierować światło słoneczne na ziemskie panele słoneczne w nocy.

 

Novack nie wpadł na pomysł wykorzystania kosmicznych luster do zmiany lokalnych warunków oświetleniowych. Podobną koncepcję zaproponowała w 1977 r. Senacka Podkomisja ds. Wytwarzania i Dostaw Energii. W 1988 roku rosyjski projekt Znamja z powodzeniem wystrzelił na orbitę 20-metrowe lustro, wysyłając pięciokilometrowy wędrujący promień światła przez Europę. 

 

W 2017 roku norweski księgowy Oskar Kittilsen zainstalował duże obrotowe lustra na górze nad miastem Rjukan, aby zwalczyć sezonową depresję. W ramach chińskiego projektu Three Moons Project powstają gigantyczne orbitujące reflektory, które zastąpią latarnie uliczne. Uniwersytet w Glasgow opracowuje również koncepcję orbitalnego reflektora słonecznego o nazwie SOLSPACE.

 

Novack jednak podchodzi do problemu z innej perspektywy, oferując zaktualizowaną technologię i twierdząc, że światło słoneczne jest co najmniej 90,7 razy tańsze niż poprzednie oferty. Co musi się stać, aby przejść od koncepcji do zastosowania? Ben Novak twierdzi, że tylko pieniądze. 

 

Próbuję teraz zebrać 5 milionów dolarów na umieszczenie jednej z tych płytek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcę upewnić się, że rozmiar plamki odpowiada oczekiwaniom i że wszystkie obliczenia są poprawne. Następnym krokiem będzie zbudowanie większego satelity, który przyniesie zyski i będzie służył legalnym klientom na Ziemi. 

 

Następnym krokiem po tym jest zebranie jeszcze większej ilości pieniędzy, umieszczenie kilku satelitów i uzyskanie prawdziwej konstelacji. Gdy osiągnięty zostanie ten etap, będzie już wiadomo, jak tania jest produkcja, jak kosztowna jest instalacja, koszty stałe, koszty eksploatacji. 

Dodaj komentarz

loading...

Malutki robak otworzył ludziom drogę do podróżowania w kosmosie

Jednym z obiecujących obszarów medycyny jest krionika, która opracowuje technologie konserwowania ludzi i zwierząt poprzez głębokie schładzanie ciała. Badania nad nim pomogą nie tylko spowolnić przebieg śmiertelnych chorób, ale także pomogą ludziom przyszłości podróżować w kosmosie.

 

W 1999 roku Szwedka Anna Bogenholm doświadczyła rzeczy niewyobrażalnej: podczas jazdy na nartach upadła przez lód iw wyniku ciężkiej hipotermii jej serce przestało bić. Przez kilka godzin kobieta była praktycznie martwa, temperatura jej ciała spadła do 13,7 stopni Celsjusza. Ale została uratowana i po 10 dniach w szpitalu otworzyła oczy.

 

Jak Anna Bogenholm przeżyła ten incydent i przeżyła? Teraz naukowcy próbują zrozumieć, co dokładnie dzieje się w żywych komórkach podczas silnego chłodzenia, choć na razie nie pracują z ludźmi, ale z maleńkim robakiem glebowym Caenorhabditis elegans, który od prawie pół wieku służy biologom jako obiekt modelowy.

 

Badając reakcję robaków na chłodzenie, naukowcy odkryli, że obniżenie temperatury ciała robaków przedłuża ich życie: trzymali zwierzęta w temperaturze czterech stopni Celsjusza przez cały tydzień (jest to co najmniej jedna czwarta krótkiego życia robaka) , a po powrocie do aktywnego życia robaki żyły średnio o tydzień dłużej niż ich niezamrożone odpowiedniki.

 

Dalsze badania wykazały, że C. elegans jest w stanie przetrwać zimno w specjalnym białku, w którym żelazo jest magazynowane w naszym ciele, ferrytynie. W normalnych czasach ferrytyna działa jak pułapka na wolne atomy żelaza, ale gdy temperatura spada, pełni funkcje ochronne i zapobiega uszkodzeniu żywych komórek przez zimno. Co ciekawe, kiedy naukowcy sprawili, że neurony ssaków produkują ferrytynę, a następnie wystawili je na działanie zimna, przetrwały spadek temperatury znacznie lepiej niż normalne komórki. Podobny efekt miał również wpływ niektórych leków naśladujących działanie ferrytyny.

 

 

Po zbadaniu reakcji na zimno u C. elegans naukowcy planują kontynuować badania nad najbliższymi krewnymi człowieka - naczelnymi. Chociaż C. elegans i ludzie są daleko od siebie filogenetycznie, nasze podstawowe procesy komórkowe są takie same, a w przyszłości wiedza o tym, jak bezpiecznie umieścić ludzkie ciało w zimnej, zawieszonej animacji, pomoże spowolnić choroby neurodegeneracyjne (takie jak choroba Alzheimera). i pozwalają ludziom przetrwać wielomiesięczne podróże w kosmosie.

 

Do tej pory naukowcy nakreślili jedynie najbliższe perspektywy - zbadanie wpływu ferrytyny wytwarzanej w komórkach na zdolność żywych ssaków, takich jak myszy laboratoryjne, do znoszenia schładzania organizmu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Dodaj komentarz

loading...

Rośliny spowolnią globalne ocieplenie

Międzynarodowa grupa naukowców kierowana przez specjalistów z Lawrence National Laboratory i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) odkryła, że ​​rośliny są w stanie spowolnić globalne ocieplenie, ale nie całkowicie je zatrzymać. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

Naukowcy odnotowali, że między 1982 a 2020 rokiem fotosynteza roślin wzrosła o 12%. W tym samym okresie globalne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło o około 17 procent, z 360 części na milion (ppm) do 420 ppm. 

 

Wzrost tempa fotosyntezy odpowiada dodatkowym 14 petagramom węgla usuwanym z atmosfery każdego roku. Odpowiada to mniej więcej ilości węgla emitowanego na całym świecie przez spalanie paliw kopalnych tylko w 2020 roku.

 

Większość węgla wychwyconego przez rośliny jest później zwracana do atmosfery poprzez oddychanie. W rezultacie rośliny, poprzez fotosyntezę i absorpcję gleby, pochłaniają około jednej trzeciej emisji dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery co dekadę ze spalania paliw kopalnych.

 

 

Dodaj komentarz

loading...

Określono maksymalną możliwą masę czarnej dziury

Czarne dziury mogą urosnąć do naprawdę potwornych rozmiarów. Nowe badanie potwierdziły, że czarne dziury mogą osiągnąć „kolosalne rozmiary” osiągając masę 100 miliardów mas Słońca lub więcej.

 

Zdaniem naukowców, odkrycie takich gigantycznych czarnych dziur może rzucić światło na naturę dużej części ciemnej materii, która teoretycznie stanowi cztery piąte materii we Wszechświecie.

 

W centrum większości galaktyk, jeśli nie wszystkich, znajdują się supermasywne czarne dziury. Ich masa jest miliony lub miliardy razy większa od masy naszego Słońca, które z kolei waży 332 982 razy więcej niż Ziemia. Na przykład w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej znajduje się Strzelec A *, który ma masę około 4,5 miliona Słońc.

 

Obecnie największa znana czarna dziura (kwazar TON 618) ma masę 66 miliardów mas Słońca. Sama masa TON 618 skłoniła naukowców do zastanowienia się, czy istnieją jeszcze większe czarne dziury i czy istnieją jakieś ograniczenia co do ich wielkości.

 

W nowym badaniu naukowcy obliczyli, że czarne dziury mogą być nawet 100 miliardów razy masywniejsze niż Słońce, ale dopóki nie uda się takiego obiektu zaobserwować, można wierzyć, że to nie jest ich limit. 

 

Astrofizycy nazwali te hipotetyczne czarne dziury „kolosalnie masywnymi” lub „kolosalnie dużymi”. Naukowcy zauważyli również, że obecnie nie ma dowodów na to, że takie czarne dziury faktycznie istnieją i może się okazać, że uda się zaobserwować taki obiekt o masie nawet większej niż 100 miliardów Słońc. 

 

 

 

Dodaj komentarz

loading...

Paleontolodzy obalili mit o dinozaurze z naddźwiękowym ogonem

Naukowcy z Politechniki w Mediolanie odkryli, że diplodoki mogły poruszać ogonami z prędkością do 33 metrów na sekundę (ponad 100 kilometrów na godzinę), co jest sprzeczne z wynikami wcześniejszych badań, które sugerowały, że hipotetyczna struktura na czubku ogona diplodoka może poruszać się szybciej niż prędkość dźwięku (340 metrów na sekundę). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

 

Diplodoki to duże roślinożerne dinozaury z długimi szyjami i ogonami, których używały do ​​ochrony przed drapieżnikami i/lub do walki z krewnymi. Autorzy modelowali ruchy ogona dinozaura, korzystając z danych z pięciu skamielin. Ogon modelu ma długość ponad 12 metrów, ważył 1446 kilogramów i składał się z 82 cylindrycznych kręgów.

 

Maksymalna prędkość podczas poruszania ogonem po łuku wynosiła 33 metry na sekundę, czyli ponad dziesięciokrotnie wolniej niż prędkość dźwięku.

 

Ponadto ogon diplodoka po prostu pękłby podczas rozwijania prędkości naddźwiękowej. Naukowcy powtórzyli symulację, ale ze strukturami na końcu ogona, które mógł mieć dinozaur. Pierwsza struktura składała się z segmentów skóry i keratyny, druga składała się ze splecionych włókien keratynowych, a trzecia składała się z tkanek miękkich. Żaden z projektów nie pomógł ogonowi diplodoka wytrzymać prędkości do 340 metrów na sekundę.

Dodaj komentarz

loading...

Roje owadów mogą elektryzować powietrze jak burza

Pół wieku temu amerykański matematyk Edward Lorenz zastanawiał się, czy motyl trzepoczący skrzydłami w Brazylii może wywołać tornado w Teksasie w wyniku chaotycznego efektu domina. Gdyby zamiast tego zapytał, czy wystarczająca ilość trzepoczącej szarańczy może naładować powietrze siłą burzy, pytanie to mogłoby stać się nie mniej znane. Nie zrobił tego, ale teraz mamy na nie odpowiedź.

 

Nowe badania nad wpływem latających owadów na atmosferyczne pola elektryczne wykazały, że trzepotanie wielu maleńkich skrzydeł może elektryzować powietrze w taki sam sposób, w jaki wirujące chmury pary wodnej ładują powietrze podczas burzy. Chociaż nie oznacza to, że powinniśmy uważać na biblijną zarazę szarańczy strzelającą piorunami, może to świadczyć o potrzebie uwzględnienia zjawisk biologicznych podczas modelowania lokalnych modeli pola elektrycznego atmosferycznego.

 

Powiększ atomy tworzące kurz, wilgoć i części ciała owadów unoszących się w powietrzu, a zobaczysz elektrony poruszające się w ich takt. Przy wystarczającym wstrząsie te ujemnie naładowane cząstki mogą wylewać się z dodatnio naładowanych kieszeni, tworząc różnicę zwaną gradientem potencjału.

 

Podczas burzy małe cząstki lodu unoszące się na kolumnach powietrza mogą ocierać się o większe fragmenty spadające na ziemię, tworząc taśmę transportową ładunków, które wyolbrzymiają gradient potencjału między szczytami chmur, spodami chmur i ziemią poniżej. Chociaż nagromadzenie ładunku jest w zasadzie niezauważalne, efekt nie jest tak duży. Gdy gradient osiągnie punkt krytyczny, tworzą się zjonizowane kanały, a równowaga jest skutecznie wyrównywana w impulsie, który widzimy jako błyskawicę.

 

Nawet przy braku wyładowań atmosferycznych strefy kontrastujących ładunków mogą wpływać na ruch jonów, w tym różnych zanieczyszczeń i cząstek pyłu. O wielkości i lokalizacji gradientów potencjału mogą decydować różne czynniki, od ruchu chmur po opady, a nawet deszcze promieni kosmicznych, ale jak dotąd nikt nie brał pod uwagę wpływu zjawisk biologicznych.

 

W ostatnich latach stało się jasne, że owady i inne bezkręgowce mogą przenosić ładunki, które stwarzają niewielki potencjał w stosunku do otaczającej atmosfery. Małe pająki mogą nawet użyć tej sztuczki, aby wzbić się w niebo. Nigdy jednak nie zmierzono tego, jak ten niewielki potencjał gromadzi się w roju. Tak więc eksperci udali się do stacji terenowej przy Szkole Weterynaryjnej Uniwersytetu w Bristolu, aby poczekać, aż zaroi się jedna z wielu kolonii pszczół miodnych .

 

Korzystając z monitora pola elektrycznego i kamery do pomiaru gęstości pszczół, naukowcy śledzili lokalny gradient potencjału roju podczas podróży. Przez 3 minuty owady przelatywały, podnosząc gradient potencjału o 100 woltów na metr. Nowsze analizy potwierdziły, że stres jest związany z koncentracją rojów, co pozwala naukowcom z dużą dozą pewności przewidzieć, jak dana liczba brzęczących pszczół w danym obszarze powietrza może wpłynąć na ładunek w atmosferze.

 

Wiedząc, że ich wyniki zdadzą test na pszczołach, zespół zastosował to samo uzasadnienie do innych rojących się owadów. Badając indywidualny ładunek szarańczy i powiększając go do rozmiarów zarazy, naukowcy obliczyli, że spory rój szarańczy może potencjalnie generować gęstość ładunku, która jest jednak nieporównywalna z tą obserwowaną podczas zwykłych burz.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie iScience.

Dodaj komentarz

loading...

Nowe badania dowodzą, że fizyka kwantowa może powodować mutacje w naszym DNA

Biologia kwantowa to wschodząca dziedzina nauki, która pojawiła się w latach dwudziestych XX wieku. Bada ona czy subatomowy świat mechaniki kwantowej odgrywa rolę w żywych komórkach. Mechanika kwantowa jest z natury dziedziną interdyscyplinarną, która skupia fizyków jądrowych, biochemików i biologów molekularnych. Przełomowe badania potwierdziły, że odgrywa ona rolę w procesach biologicznych i powoduje mutacje w DNA.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Physical Chemistry Chemical Physics zespół naukowców z Wielkiej Brytanii wykorzystał najnowocześniejsze symulacje komputerowe i techniki mechaniki kwantowej do określenia roli tunelowania protonów, czysto kwantowego. zjawiska, w spontanicznych mutacjach w DNA. Tunelowanie protonów polega na spontanicznym zniknięciu protonu z jednego miejsca i ponownym pojawieniu się tego samego protonu w pobliżu.

 

Zespół badawczy odkrył, że atomy wodoru, które są bardzo lekkie, zapewniają wiązania, które utrzymują razem dwie nici podwójnej helisy DNA i w pewnych warunkach mogą zachowywać się jak rozchodzące się fale, które mogą istnieć w wielu miejscach jednocześnie. Prowadzi to do tego, że czasami atomy te trafiają na niewłaściwą nić DNA, co prowadzi do mutacji. Chociaż te mutacje mają krótką żywotność, zespół odkrył, że nadal mogą przetrwać mechanizm replikacji DNA w komórkach i mogą mieć konsekwencje zdrowotne.

„Wielu od dawna podejrzewało, że ​​świat kwantowy – dziwny, sprzeczny z intuicją i cudowny – odgrywa rolę w życiu, jakie znamy.  Fakt, że coś może być w dwóch miejscach jednocześnie, dla wielu z nas może się to wydawać absurdalny, ale w świecie kwantowym dzieje się to cały czas, a nasze badania potwierdzają, że tunelowanie kwantowe występuje również w DNA w temperaturze pokojowej" - powiedział Dr Marco Sacchi, kierownik projektu i członek Towarzystwa Królewskiego na Uniwersytecie w Surrey

Badacze podkreślają, że wciąż czeka nas długa i ekscytująca podróż, aby zrozumieć, jak procesy biologiczne działają na poziomie subatomowym, ale ich badania potwierdziły, że mechanika kwantowa jest zaangażowana w ten proces. Eksperci mają nadzieję, że uda się zbadać, w jaki sposób tautomery powstałe w wyniku tunelowania kwantowego mogą się rozprzestrzeniać i powodować mutacje genetyczne. 

 

Dodaj komentarz

loading...

Ruch płyt oceanicznych skorupy ziemskiej zwalnia z nieznanego powodu

Rozprzestrzenianie się płyt litosferycznych osiągnęło maksymalną prędkość miliony lat temu, a teraz z jakiegoś powodu zwalnia, co może zmniejszyć uwalnianie gazów cieplarnianych z wulkanów do atmosfery.

Według najczęściej przyjmowanych teorii, skorupa ziemska składa się z masywnych płyt, które poruszają się powoli po powierzchni półpłynnego płaszcza. Przez miliardy lat płyty mogą łączyć się i rozdzielać, pojawiać się i znikać, wchodzić w głąb płaszcza i urodzić się. 

 

Nowa skorupa powstaje głównie w oceanach, wzdłuż grzbietów śródoceanicznych. Magma jest tu wyciskana na dno i twardnieje, odpychając sąsiednie talerze, w procesie zwanym rozprzestrzenianiem. A na dalekich peryferiach skorupa oceaniczna ponownie przechodzi pod grube płyty kontynentów w procesie subdukcji.

 

Rozprzestrzenianie się i subdukcja nieustannie odnawiają płyty oceaniczne w cyklu trwającym około 180 milionów lat. Ta odnowa jest częścią jeszcze bardziej globalnego obiegu substancji między magmą, skorupą, hydrosferą i atmosferą planety. 

 

Na przykład zwiększone tempo rozprzestrzeniania się wiąże się z większą aktywnością wulkaniczną w oceanach, co również prowadzi do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych do powietrza. Jednak w naszej epoce rozprzestrzenianie się płyt litosferycznych uległo spowolnieniu. Do takiego wniosku doszli autorzy nowego artykułu opublikowanego w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

 

Naukowcy z Brown University w USA przeanalizowali próbki skorupy oceanicznej w pobliżu 18 grzbietów śródoceanicznych, które pojawiły się w ciągu ostatnich 19 milionów lat. Okazało się, że tempo tworzenia nowej skorupy osiągnęło maksimum dla tego okresu już 15-16 mln lat temu (około 200 milimetrów rocznie), a dziś jest o jedną trzecią niższe (140 milimetrów rocznie). 

 

Oczywiście są to wartości średnie. W rzeczywistości każdy grzbiet zmienia się we własnym tempie i w tym czasie może zauważalnie lub słabo rosnąć – a nawet przeciwnie, zmniejszać się. Niemniej jednak globalne spowolnienie jest oczywiste, ale jego powód pozostaje niejasny. 

 

Eksperci sugerują, że nie należy „obwiniać” o to rozprzestrzeniania się, ale subdukcję, która w naszych czasach stała się trudniejsza. Faktem jest, że w ciągu ostatnich milionów lat niektóre pasma górskie, takie jak Himalaje i Andy, znacznie się rozrosły. Masa ta zwiększa odporność płyt kontynentalnych na przepływające pod nimi płyty oceaniczne. Subdukcja spowalnia, a wraz z nią, według naukowców, trudno jest rozdzielić płyty oceaniczne, a rozprzestrzenianie się spowalnia.

Dodaj komentarz

loading...

Rozwiązano tajemnicę krwawiącego lodowca na Antarktydzie

Grupa amerykańskich naukowców z pomocą specjalnie zaprojektowanego radaru rozwiązała zagadkę krwistej wody wypływającej z jednego z lodowców na Antarktydzie. Naukowcy usiłowali wyjaśnić przyczynę dziwnego koloru wody od odkrycia tego miiejsca w 1911 roku. 

 

Krwisty kolor wody wypływającej z tak zwanego lodowca Taylora, może świadczyć o emisji wody bogatej w związki żelaza. Woda staje się wyraźnie czerwona zwłaszcza po kontakcie z powietrzem, poprzez utlenianie. Eksperci zbadali ten lodowiec za pomocą specjalnej metoda radarowej, która wykorzystuje dwie innowacyjne anteny - jedną do przekazywania impulsów, a drugą do ich odbioru. Dzięki nowoczesnej technologii udało się niemal zajrzeć do wnętrza lodowca.

 

Co zaskakujące, okazało się, że woda może pozostać w stanie ciekłym w warunkach takich jakie panują w ekstremalnie zimnym lodowcu. Krwista woda wypływająca w Antarktyce, jest ściśnięta pod dużym ciśnieniem na głębokości poniżej lodowca i ma ponad dwa miliony lat. Dokładny skan frontu lodowca Taylora pozwala na zrozumienie zachodzących tam procesów.

Źródło: Wikimedia Commons / Zina Deretsky / US National Science foundation (NSF)

Za pomocą radaru, naukowcy byli w stanie określić źródło pochodzenia niezwykłej czerwonej wody. Stwierdzono, że może ona pozostawać w stanie płynnym nawet w warunkach ekstremalnego zimna, co dotychczas uważano za niemożliwe. Woda w jakiś sposób oddaje ciepło gdy zamarza, co de facto topi otaczający ją spód zimnego lodowca. To dlatego ciecz jednak wycieka pod spodem dodatkowo zabarwiając przy okazji lód na krwisty kolor. 

 

Podejrzewa się, że ten niezwykły kolor przypominający krew to w istocie coś bliższego rdzy, a konkretnie pochodzi z tlenków żelaza, które są zapewne wynikiem jakiegoś cyklu metabolicznego. Po analizie chemicznej wody i jej składu izotopowego, naukowcy udowodnili, że ten krwisty kolor wynika, z obecności mikroorganizmów.

 

 

Dodaj komentarz

loading...