We wrześniu, naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk i Muzeum Przyrody w Shandong Tianyu, poinformowali o odkryciu mikroskopijnych struktur w skamieniałości dinozaura Caudipteryx zoui sprzed 125 milionów lat. Naukowcy uważają, że odkryli najstarszy okaz DNA, jaki kiedykolwiek znaleziono w skamielinach kręgowców.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Communications Biology naukowcy porównali skamieniałą chrząstkę caudipteryxa, ogoniastego dinozaura wielkości pawia, z komórkami współczesnych kurczaków. W skamieniałości, natrafiono na jądro i włókna chromatyny, z których składają się chromosomy. Zachowanie jąder komórkowych w dawno wymarłych organizmach, jest rzadkim i wyjątkowym zjawiskiem. Ze względu na kruchość kwasów nukleinowych, takie jądra są szybko niszczone po śmierci zwierzęcia. Na przestrzeni ostatnich lat, paleontolodzy natrafili na kilka podobnych struktur komórkowych w skamielinach.
190-milionowe komórki paproci opisane w 2014 roku w czasopiśmie Science, zostały zakopane w popiole wulkanicznym i skamieniały tak szybko, że niektóre z nich zamarzły podczas podziału komórek. W niektórych z nich można było dostrzec nawet poszczególne chromosomy. Jeszcze w 2020 roku, paleontolog Alida Bayol, (zaangażowana również w odkrycie potencjalnego DNA Caudipteryx zoui), poinformowała o możliwym zachowaniu DNA w czaszce małego Hypakrosaura, gatunku dinozaura kaczodziobego, który żył 75 milionów lat temu. Potencjalne DNA zostało znalezione w dobrze zachowanej chrząstce.
W ramach nowych badań, naukowcy zwrócili się do dobrze okazu caudipteryxa znajdującego się w Muzeum Przyrody Shandong Tianyu. Skamielina, znaleziona w północno-wschodniej prowincji Liaoning, miała dobrze zachowaną chrząstkę, którą naukowcy wybarwili tymi samymi barwnikami, których używa się do wyświetlania DNA we współczesnych tkankach. Barwniki wiążą się z DNA i „przemalowują” je na określony kolor pozwalając DNA wyróżnić się z reszty jądra. Badając zabarwioną skamieniałą chrząstkę przy użyciu kilku technik mikroskopowych, naukowcy wykazali, że zawierają one struktury, które wyglądają jak jądra z nagromadzoną wewnątrz chromatyną. Badacze nie są jednak pewni czy podobieństwo zabarwionych jąder dinozaurów do współczesnych komórek, dowodzi że skrywają one DNA.
„Na pewno są tam części oryginalnych cząsteczek organicznych, może jakieś oryginalne DNA, ale nie wiemy jeszcze na pewno. Musimy tylko dowiedzieć się, czym dokładnie są te cząsteczki organiczne ”- Alida Bayol
Według Emily Carlisle z University of Bristol, która nie brała udziału w badaniu, obraz zdecydowanie przedstawia jądra, ale identyfikacja skamieniałych chromosomów jest trudna. Nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się z chromosomami podczas ich rozpadu. Możliwe, że zawartość jądra może po prostu zapaść się w struktury, które wyglądają jak chromosomy, ale w rzeczywistości są pomieszanym bałaganem zmineralizowanych szczątków. Możliwe jest również, że proces fosylizacji zachowuje część pierwotnej struktury molekularnej.