Wrzesień 2021

Samsung chce "skopiować mózg" i wkleić go do chipów komputerowych

Samsung we współpracy z Uniwersytetem Harvarda pracuje nad zupełnie nowym podejściem w projektowaniu chipów komputerowych. Badacze uważają, że z pomocą metody kopiuj-wklej możliwe jest przeniesienie połączeń neuronalnych na układy scalone.

 

 

Skopiowanie ludzkiego mózgu celem stworzenia jego cyfrowego odpowiednika ma swoje zalety. Samsung i współpracujący z południowokoreańską korporacją naukowcy wskazują, że chipy komputerowe zawierające połączenia neuronalne mogłyby pozyskać unikalne cechy mózgu, m.in. niski pobór mocy, efektywne uczenie się, łatwą adaptację do środowiska, a także autonomię i funkcje poznawcze. Są to cechy, które wciąż pozostają poza zasięgiem obecnej technologii.

Badacze uważają, że można "skopiować mózg" korzystając z układu nanoelektrod. Z ich pomocą można byłoby zarejestrować sygnały elektryczne wytwarzane przez neurony. Pozyskane w ten sposób dane naukowcy mogliby wykorzystać do odtworzenia mapy neuronalnej, pokazującej natężenie połączeń. Kolejnym krokiem ma być "wklejenie" tej mapy np. do pamięci RAM bądź dysków SSD.

 

Odtworzenie ludzkiego mózgu w maszynach do wciąż daleka perspektywa. Samsung wskazuje, że gotowy chip neuromorficzny będzie wymagał około 100 bilionów jednostek pamięci. Jest to technologia przyszłości, jednak od czegoś trzeba przecież zacząć. Firma zapowiada, że będzie kontynuowała badania nad inżynierią neuromorficzną w ramach rozwoju sztucznej inteligencji.

 

Dodaj komentarz

loading...

Roboty pomogą odrestaurować zniszczone freski w Pompejach

Sztuczna inteligencja i robotyka, zostały wykorzystane po raz pierwszy, do łączenia fragmentów fresków ze starożytnego rzymskiego miasta, znanego dziś jako Pompeje. Maszyny wyposażone w zrobotyzowane ramiona, skanują fragmenty odnalezione przez archeologów i tworzą z nich cyfrowe modele 3D. Następnie, algorytmy układają tysiące elementów niczym puzzle, aby odsłonić pełen obraz sztuki rzymskiej z 79 r. n.e.

 

Projekt RePAIR, wykorzystuje roboty z czujnikami o najwyższej klasie, aby uniknąć uszkodzenia historycznych artefaktów. Eksperyment rozpocznie się od fresków na suficie w Domu Malarzy, które zostały zniszczone nie tylko przez popioły i piroklastyczny spływ z Wezuwiusza, ale także bombardowania z okresu II wojny światowej. Tysiące rozdrobnionych szczątków było przetrzymywanych przez lata, dzięki czemu przy użyciu współczesnej technologii, będzie nam dane obserwować je po raz kolejny.

 

Grupa ekspertów w dziedzinie malarstwa ściennego z Uniwersytetu w Lozannie, kierowana przez profesora Michela E. Fuchsa, od 2018 roku ręcznie pracuje nad rozwiązaniem tego karkołomnego wyzwania. Nowy projekt, będzie realizowany równolegle i koordynowany z zespołem szwajcarskim, co umożliwi porównanie i skontrastowanie obydwu technik i wyników, co pozwoli na udoskonalenie inteligentnych algorytmów.

Dodaj komentarz

loading...

Jak dobrać router do Twojej firmy?

Jeżeli prowadzisz biznes i chcesz uzyskać zadowalające parametry pracy podczas korzystania z Internetu, musisz zadbać o dobranie odpowiedniego rodzaju routera. W przeciwieństwie do domowego sprzętu, ten firmowy powinien cechować się najlepszymi parametrami i być dostosowany do specyfiki pracy. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się jaki sprzęt będzie najlepszy dla Twojej działalności.

Routery, a standardy sieci Wi-Fi

Podczas wyboru routera do biura powinieneś wziąć pod uwagę parę podstawowych parametrów. Jednym z nich jest standard sieci bezprzewodowej. Im ten jest nowszy, tym szybciej działa połączenie i lepsza jest jego jakość. Używanymi współcześnie wersjami są 802.11n oraz 802.11ac (z czego standard ac zapewnia korzystniejsze parametry). Jeżeli zależy Ci na jeszcze nowocześniejszej technologii, to powinieneś poszukać routerów ze standardem ax. 

 

Jeżeli prowadzisz większą firmę, koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w routery, które umożliwiają jednoczesną transmisję na dwóch pasmach. Jedno z nich wynosi 2,4 GHz, a drugie 5 GHz. Routery obsługujące pasma 5 GHz posiadają lepszy zasięg i przepustowość, dlatego idealnie nadają się do miejsc, gdzie dużo osób naraz korzysta z sieci. Umożliwiają również rozdzielenie pasm na różne działy w firmie, dzięki czemu jedno z nich nie będzie przesadnie obciążone. 

Routery do biura z większą przepustowością

Jeżeli spodziewasz się, że w Twojej firmie obciążenie sieci będzie duże, powinieneś zainwestować w sprzęt, który sobie z nim poradzi. Warto też w tej kwestii myśleć przyszłościowo i od razu zakupić urządzenie ponad aktualne potrzeby. Standardowe routery do biura mają przepustowość ograniczoną do 100 Mb/s lub nawet mniej, co w wielu przypadkach może okazać się wartością niewystarczającą. Poskutkuje to zatorami w pracy i znaczącym obniżeniem jej komfortu. By temu zapobiec, musisz zwrócić uwagę na przepustowość portów WAN, które są odpowiedzialne za połączenie z zewnętrzną siecią. W najlepszych modelach routerów do biura można uzyskać parametry wynoszące nawet do 1000 Mb/s! 

Routery 4G/LTE 

Dobór sprzętu zależy także od Twojego dostawcy internetowego. Jeżeli jest nim któryś z operatorów komórkowych, to odpowiednim wyborem dla Ciebie będą routery 4G/LTE. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga podłączenia kablowego do sieci. Do uzyskania połączenia wystarczy karta sim, podobnie jak w smartfonach. Jeżeli interesują Cię routery 4G/LTE oraz inny sprzęt sieciowy do biura i chcesz dowiedzieć się na ich temat więcej, odwiedź sklep Esus-it.pl! Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz. 

 

Dodaj komentarz

loading...

Unia Europejska chce wprowadzić jeden typ ładowarki dla wszystkich smartfonów

Współczesne smartfony i inne powszechnie stosowane urządzenia wymagają korzystania z różnych ładowarek. Unia Europejska chce z tym skończyć i zapowiada wprowadzenie jednego standardu dla wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo.

 

W ciągu ostatnich 10 lat liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się z 30 do zaledwie 3. To znaczny postęp, ale nie udało się zrealizować celu, jakim jest wprowadzenie jednej ładowarki dla wszystkich wymienionych wyżej urządzeń elektronicznych. Dostępne na rynku smartfony posiadają porty USB micro-B oraz USB-C - jest to najnowszy standard, który w ostatnich latach staje się coraz popularniejszy. Do tego smartfony Apple stosują standard Lightning.

Unia Europejska chce wymusić na producentach zmianę, a jedynym portem miałby być najnowszy USB-C. Pozwoliłoby to ładować wszystkie powszechnie stosowane urządzenia jedną, tą samą ładowarką, niezależnie od marki. Taka zmiana oznaczałaby przede wszystkim większą wygodę konsumentów i ograniczenie ilości elektroodpadów w środowisku.

 

Wniosek w tej sprawie musi najpierw zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Następnie branża będzie miała czas na dostosowanie się do zmian. Okres przejściowy ma trwać 2 lata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nasze smartfony, tablety, aparaty fotograficzne, słuchawki i inne tego typu urządzenia będziemy mogli naładować jedną ładowarką w ciągu 4 lat.

 

Dodaj komentarz

loading...

Księżyc ma zaskakujący wpływ na nasz sen

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali przeprowadzili badania na dużą skalę, aby dokładniej zrozumieć wpływ, jaki Księżyc wywiera na nasz sen. Okazuje się, że fazy Księżyca mogą skrócić sen i pogorszyć jego jakość, a efekt jest bardziej zauważalny w przypadku mężczyzn niż kobiet.

 

Wpływ Księżyca na sen jest badany od lat i wciąż nie został dobrze poznany. Chodzi głównie o fazy Księżyca. Niektóre osoby z łatwością zauważają wpływ cyklu księżycowego na sen, a inni praktycznie nie odczuwają różnicy.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali postanowili dokładniej zbadać temat. W tym celu zaprosili do eksperymentu 852 osób, w tym 492 kobiet i 360 mężczyzn. Zespół analizował sen uczestników wykorzystując pomiary polisomnograficzne, aby ustalić dokładny czas zapadnięcia w sen, a także określić długość trwania i jakość.

Naukowcy wykonywali te pomiary każdej nocy przez kilka lat. Pozyskane dane reprezentowały różne etapy cyklu księżycowego. Przypuszcza się, że zwiększona jasność Księżyca podczas pełni powinna mieć szkodliwy wpływ na sen, biorąc pod uwagę, że ludzie zwykle śpią lepiej gdy panuje ciemność. Szwedzcy naukowcy właśnie potwierdzili tę zależność, ale okazało się, że wpływ ten pozostaje zależny od płci.

 

Badania wykazały, że sen mężczyzn w okresie zwiększania się jasności Księżyca był mniej wydajny, a czas czuwania po zaśnięciu był dłuższy niż w okresie zmniejszania się jasności Księżyca. Ponadto mężczyźni przesypiali średnio o 20 minut mniej w okresie między nowiem a pełnią. Ich sen był również bardziej podatny na zakłócenia. Dla porównania kobiety spały w tym samym okresie średnio o 12 minut krócej, jednak nie zauważono zmian w jakości snu.

 

Szwedzcy naukowcy twierdzą, że fazy Księżyca wywierają wpływ na sen, odbijając większe ilości światła słonecznego na Ziemię podczas pełni, lecz z pewnością nie jest to jedyny czynnik. Na nasz sen wpływa również grawitacja Księżyca, która zmienia się między nowiem a pełnią. W grę wchodzą także potencjalne efekty geomagnetyczne.

 

Dodaj komentarz

loading...

Najbogatszy człowiek świata inwestuje w badania nad nieśmiertelnością

Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata postanowił zainwestować w firmę, która poszukuje metody odwrócenia procesu starzenia. Jej ostatecznym celem jest odnalezienie sposobu na długowieczność i nieśmiertelność. Najwyraźniej pieniądze nie są już głównym celem miliarderów.

 

Bezos znany jest głównie jako założyciel firmy handlowej Amazon i przedsiębiorstwa Blue Origin, które zajmuje się przemysłem kosmicznym. Tym razem najbogatszy człowiek na świecie, którego majątek szacowany jest na ponad 201 miliardów dolarów, postanowił zainwestować w firmę Altos Labs, która powstała na początku 2021 roku i zajmuje się poszukiwaniem złotego środka na długowieczność i nieśmiertelność.

 

Firma Altos Labs skupia się na technologii zwanej reprogramowaniem komórek. Polega ona na dodaniu białka do komórki, aby ta powróciła do stanu przypominającego komórki macierzyste. Technika ta miałaby zapewnić długowieczność. Warto dodać, że jednym ze współpracowników firmy będzie Shinya Yamanaka - japoński naukowiec, który w 2012 roku otrzymał nagrodę Nobla za badania nad komórkami macierzystymi.

Czy poszukiwanie długowieczności i nieśmiertelności stanie się kolejnym polem rywalizacji wśród miliarderów? Na dzień dzisiejszy taką rywalizację widać m.in. w pracach nad sztuczną inteligencją, turystyką kosmiczną i eksploracją kosmosu w ogóle. Ma to swoje zalety - nowe technologie rozwijają się znacznie szybciej, a na dłuższą metę korzysta na tym cała ludzkość. Z drugiej strony rosną nierówności społeczne, a garstka bogaczy nie tylko bardzo szybko pomnaża swój majątek, ale też wykorzystuje go do narzucania innym swojej własnej wizji świata. Motorem napędowym rozwoju ludzkości stał się pieniądz.

 

Dodaj komentarz

loading...

Dlaczego ludzie nie mogą pozostać na Marsie dłużej niż 4 lata

Naukowcy odkryli, że załogowa misja na Marsa może trwać maksymalnie cztery lata. Wynika to z wpływu jaki na organizm wywiera promieniowanie kosmiczne.

Międzynarodowy zespół naukowców obliczył, że lot na Marsa z załogą nie powinien trwać dłużej niż cztery lata, ponieważ zdrowie astronautów jest zagrożone przez przedłużającą się ekspozycję na promieniowanie kosmiczne. Planowanie misji na Marsa to jedno z największych wyzwań stojących przed ludzkością. Każdy aspekt takiej wieloletniej przygody musi być dokładnie przemyślany, ponieważ w misji nie ma miejsca na błędy.

 

Oprócz takich aspektów, jak typ silnika, wielkość załogi, dieta i tysiące innych rzeczy, podczas planowania należy również wziąć pod uwagę stałe zagrożenie promieniowaniem. Gdy astronauci znajdą się poza ochronną powłoką ziemskiej atmosfery i jej pola magnetycznego, będą zdani na łaskę promieniowania kosmicznego i słonecznego. Trudno się zatem dziwić, że wciąż pojawia się pytanie, jak zminimalizować to zagrożenie.

 

Czas ekspozycji i materiały osłonowe są kluczem do ochrony astronautów lecących na Czerwoną Planetę, zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, MIT i Skolkovo Institute of Science and Technology. Ważną kwestią jest to, że promieniowanie kosmiczne nie jest stałe, a Słońce ma 11-letni cykl, podczas którego zmienia się aktywność gwiazdy.

 

To jednak nie jedyny problem. Istnieją dwa źródła promieni kosmicznych. Jednym z nich jest Słońce, które emituje cząstki energii słonecznej (SEP - Solar energetic particles). Są one generalnie lżejsze i mniej energetyczne niż galaktyczne promienie kosmiczne (GCR - Galactic Cosmic Rays), które są generowane przez supernowe, czarne dziury, kwazary i podobne zjawiska wysokoenergetyczne. Wiązki GCR często składają się z bardzo ciężkich cząstek, które poruszają się z prędkościami i energiami trudnymi do osiągnięcia w najpotężniejszych akceleratorach cząstek na Ziemi i mogą z czasem powodować znaczne uszkodzenia żywej tkanki.

 

Dobrą wiadomością jest to, że Słońce może działać jako tymczasowa tarcza przed GCR. Kiedy nasza gwiazda jest najbardziej aktywna, wiatry słoneczne stają się bardzo silne i mogą odbijać GCR, co oznacza, że ​​astronauci będą w większości narażeni na mniej energetyczne SEP. Zgodnie z obliczeniami badania, ponieważ aktywność GCR jest najniższa przez 6-12 miesięcy po maksymalnej aktywności Słońca, najbardziej praktyczny byłby dwuletni lot na Marsa. Jednak misja trwająca ponad cztery lata narazi załogę na niebezpieczne poziomy promieniowania.

 

 

Dodaj komentarz

loading...

Zmiany w edukacji - nowe podręczniki i lektury

Wszystkie czynności, jakie człowiek wykonuje w całym swoim życiu, wpływają na funkcjonowanie jego mózgu, a zmiany te przekazywane są następnym pokoleniom. Liczenie w pamięci, nauka języków obcych czy orientacji w terenie korzystnie wpływają na rozwój mózgu. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych pokoleń, które reagują sporą niechęcią do "analogowych" metod przekazywania wiedzy. Podejmowano już próby, aby przekazywać wiedzę, w bardziej interaktywny sposób. Dotychczas, ograniczało się to jednak do umieszczania w podręcznikach dysków CD, z żenującymi mini gierkami.

 

Nowe pokolenie wydawców, zdecydowało się wprowadzić w życie alternatywne podejście do tego zagadnienia. Wersje interaktywne, klasycznych podręczników, zawierają wszystkie treści wersji drukowanych, oraz wiele dodatkowych treści opartych o znane dziecku portale takie jak choćby serwis Youtube. Podręczniki automatycznie i na bieżąco wspomagają ucznia w pracy, wskazując dobre i złe odpowiedzi na przykładowe zadania oraz nagradzają je za każde poprawnie rozwiązane ćwiczenie. Mowa tu nie tylko o zajęciach dla najmłodszych, ale i licealistach, którzy również, uzyskują z nich wsparcie adekwatne do swoich potrzeb i dojrzalszego podejścia do nauki.

 

To samo dotyczy zresztą zaopatrywania dzieci w lektury szkolne. W ciągu ostatnich miesięcy, dzieci nie miały możliwości wypożyczać ich ze szkolnych bibliotek. Korzystanie z nich, wiąże się zresztą z pewnym ryzykiem, biorąc pod uwagę trwającą pandemię. Wielu rodziców, zdecydowało się więc na ich zakup za pośrednictwem sklepów internetowych. Jest to zrozumiałe podejście, które wiąże się również z pewnymi korzyściami dla ucznia. Ponieważ każdy uczy się w nieco inny sposób, jeśli nasze dziecko jest słuchowcem, możemy zakupić dla niego audiobook dzięki któremu lepiej przyswoi zawartą w tekście treść.

Księgarnia internetowa, w obecnych czasach to bez wątpienia preferowana forma zapatrywania się we wszelkie publikacje. Nie tylko ogranicza ona ryzyko związane z dużymi zgrupowaniami ludzi, ale ma też inne, istotniejsze walory. Przede wszystkim, internetowe zakupy są zawsze tańsze i szybsze niż standardowe pielgrzymki do stacjonarnych księgarni, które nie zawsze posiadają potrzebne nam produkty. Wymagane tytuły, mogą znaleźć się w naszych rękach w ciągu kilku dni, lub nawet sekund, jeśli zdecydujemy się na książkę elektroniczną lub audiobook.

 

Reasumując, zakupy przez Internet to bardzo wygodna i pozbawiona ryzyka opcja, którą każde z nas powinno brać pod uwagę. Nie tylko ułatwiają nam one życie, ale niekiedy dają też więcej możliwości niż wizyta w stacjonarnym sklepie. Korzystanie z dobrodziejstw sieci, nie jest wyłącznie dla wybranych, a zależy wyłącznie od naszych indywidualnych chęci i potrzeb. Brakujące podręczniki do liceum klasy 3 nie muszą  być problemem, zaprzątającym naszą uwagę przez dłużej niż to konieczne.

Dodaj komentarz

loading...