Aktualności
Dodano:
komentarze:
(0)
W świecie dzikich zwierząt dominacja samców jest powszechnym zjawiskiem. Jednak u bonobo (Pan paniscus), naszych najbliższych krewnych, sytuacja wygląda inaczej. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Communications Biology ujawniają, że samice bonobo utrzymują wysoki status społeczny dzięki…
<< czytaj więcej
Samice rządzą u małp bonobo - matriarchat w świecie zwierząt

Dodano:
komentarze:
(0)
Po ponad trzech dekadach intensywnych badań naukowcy z Uniwersytetu w Kobe wreszcie rozwikłali intrygującą zagadkę dotyczącą meteorytów zawierających węgiel. Od lat astronomów zastanawiało, dlaczego te kosmiczne skały sprawiają wrażenie, jakby doświadczyły łagodniejszych uderzeń niż ich…
<< czytaj więcej
Tajemnica meteorytów węglowych rozwiązana po 30 latach badań

Dodano:
komentarze:
(0)
Powszechnie przyjęło się uważać, że rekiny atakują ludzi wyłącznie w poszukiwaniu pożywienia. Najnowsze badania naukowe rzucają jednak nowe światło na motywacje kryjące się za niektórymi z tych incydentów. Według międzynarodowego zespołu badawczego, którego praca ukazała się w prestiżowym…
<< czytaj więcej
Nie każdy atak rekina to polowanie - naukowcy odkrywają defensywne zachowania morskich drapieżników

Dodano:
komentarze:
(0)
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd wzięło się życie na Ziemi? Najnowsze badania opublikowane 21 kwietnia 2025 roku w prestiżowym czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" rzucają fascynujące światło na to odwieczne pytanie. Międzynarodowy zespół naukowców z Francji i USA…
<< czytaj więcej
Życie zaczęło się w lodzie kosmicznym zanim powstała Ziemia

Dodano:
komentarze:
(0)
Zespół naukowców pod kierownictwem R.J. Grahama z Uniwersytetu w Chicago opublikował w czasopiśmie Planetary Science badanie, które rzuca nowe światło na przyszłość życia na Ziemi. Według ich ustaleń, stopniowy wzrost jasności Słońca może doprowadzić do nieodwracalnego efektu cieplarnianego,…
<< czytaj więcej
Słońce powoli gotuje Ziemię: naukowcy ostrzegają przed nieuniknionym efektem cieplarnianym

Dodano:
komentarze:
(0)
Badacze z Uniwersytetu Massachusetts Amherst dokonali zaskakującego odkrycia: stworzyli "ciecz odzyskującą kształt", która na pierwszy rzut oka wydaje się łamać prawa termodynamiki. Ta niezwykła mieszanina składająca się z oleju, wody i namagnesowanych cząstek konsekwentnie przybiera kształt…
<< czytaj więcej
Naukowcy odkryli ciecz, która łamie zasady fizyki. Niezwykła mieszanina zawsze przybiera kształt greckiego dzbana

Dodano:
komentarze:
(0)
Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU) dokonali fascynującego odkrycia, które może zrewolucjonizować nasze rozumienie pamięci i procesów uczenia się. Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications wykazały, że komórki spoza mózgu również potrafią się uczyć i tworzyć…
<< czytaj więcej
Odkryto, że nie tylko mózg może się uczyć i zapamiętywać - robią to też inne organy

Dodano:
komentarze:
(0)
Międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem badaczy z National Museums Scotland dokonał niezwykłego odkrycia, które rzuca nowe światło na ewolucję wczesnych ssaków. Na wyspie Skye w Szkocji odnaleziono dwie wyjątkowe skamieniałości gatunku Krusatodon kirtlingtonensis - dorosłego osobnika…
<< czytaj więcej
Przełomowe odkrycie na szkockiej wyspie Skye: skamieniałości pierwotnych ssaków zmieniają naszą wiedzę o ewolucji

Dodano:
komentarze:
(0)
Czerwona Planeta miała w swojej historii znacznie bardziej mokry rozdział, niż dotychczas sądziliśmy. Grupa naukowców zajmujących się planetami i geologami z University of Colorado w Boulder (USA) przedstawiła nowe badania dowodzące, że w odległej przeszłości na Marsie występowały obfite opady…
<< czytaj więcej
Kiedy na Marsie padał śnieg i deszcz - nowe dowody na mokrą przeszłość Czerwonej Planety

Dodano:
komentarze:
(0)
Najświeższe wyniki badań zespołu Uniwersytetu w Tybindze pokazują, że kruki czarne (Corvus corone) potrafią intuicyjnie rozpoznawać regularność figur geometrycznych, co do tej pory uważano za umiejętność zarezerwowaną dla ludzi.
Dwóm samcom wrony wystarczyło krótkie wprowadzenie…
<< czytaj więcej
Wrony rozumieją geometrię i myślą bardzo podobnie do ludzi

Dodano:
komentarze:
(0)
Międzynarodowy zespół naukowców dokonał ważnego odkrycia dotyczącego mechanizmów powstawania szybkich strumieni wiatru słonecznego. Badacze z Rosji, USA i Austrii odkryli wzorce wpływające na właściwości tych zjawisk, co może zrewolucjonizować sposób prognozowania pogody kosmicznej.
…
<< czytaj więcej
Odkryto mechanizm powstawania szybkich strumieni wiatru słonecznego

Dodano:
komentarze:
(0)
W Laboratorium Mieszanin Kwantowych Narodowego Instytutu Optyki naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali zjawisko niestabilności kapilarnej w nietypowym środowisku – ultrarozrzedzonym gazie kwantowym. Przełomowe wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Physical Review Letters.
…
<< czytaj więcej
Krople kwantowe jak bańki mydlane – przełom w fizyce ultrazimnych gazów

Dodano:
komentarze:
(0)
Naukowcy odkryli niezwykłe zwierzęta morskie w rejonie lodowca Denmana u wybrzeży Antarktydy. Należą do nich między innymi „świnki morskie”, pająki morskie wielkości dłoni oraz motyle morskie.
Badania prowadzone były przez australijski zespół naukowców na pokładzie lodołamacza RSV…
<< czytaj więcej
Na wybrzeżu Antarktydy odkryto niezwykłe zwierzęta morskie

Dodano:
komentarze:
(0)
Nowe badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Planetary Science Journal rzucają światło na przyszłość życia na naszej planecie. Według naukowców, biosfera Ziemi może przetrwać znacznie dłużej niż do tej pory przypuszczano - co najmniej 1,6 miliarda lat. To odkrycie może mieć istotne…
<< czytaj więcej
Według ekspertów Ziemia jest zdolna utrzymać życie jeszcze przez kolejne 1,6 miliarda lat

Dodano:
komentarze:
(0)
W świecie astronomii rzadko mamy do czynienia z odkryciami, które mogą fundamentalnie zmienić nasze postrzeganie kosmosu i naszego miejsca w nim. Zespół naukowców pod kierownictwem astronomów z prestiżowego Uniwersytetu Cambridge właśnie dokonał takiego przełomu. Wykorzystując zaawansowane…
<< czytaj więcej
Naukowcy znaleźli ślady możliwego życia pozaziemskiego na egzoplanecie K2-18b

Dodano:
komentarze:
(0)
Czy świat, który znamy, jest jedynie efektem fałd i zakrzywień w niewidzialnej tkaninie rzeczywistości? Najnowsze badania fizyków teoretycznych sugerują, że Albert Einstein mógł mieć rację, próbując połączyć elektromagnetyzm i grawitację jako przejawy tej samej geometrycznej natury wszechświata. To…
<< czytaj więcej
Elektromagnetyzm jako zakrzywienie czasoprzestrzeni – marzenie Einsteina staje się rzeczywistością

Dodano:
komentarze:
(0)
Udomowiony kot, dziś jeden z najpopularniejszych zwierząt towarzyszących człowiekowi, ma znacznie krótszą historię w Europie, niż dotychczas przypuszczano. Międzynarodowy zespół naukowców z Włoch i Wielkiej Brytanii dokonał przełomowego odkrycia, które zmienia naszą wiedzę o pochodzeniu i…
<< czytaj więcej
Kot domowy przybył do Europy później niż sądziliśmy

Dodano:
komentarze:
(0)
Wyobraź sobie, że możesz upleść światło w trójwymiarowy węzeł, który unosi się w powietrzu jak dym z papierosa. Brzmi jak scena z filmu science fiction? Tymczasem naukowcy z Duke University właśnie tego dokonali, tworząc fascynujące struktury zwane „węzłami optycznymi". Te skomplikowane sploty…
<< czytaj więcej
Węzły światła w turbulentnym świecie - przełomowe badania z Duke University

Dodano:
komentarze:
(0)
W Chinach dokonano przełomowego odkrycia paleontologicznego, które może diametralnie zmienić nasze rozumienie ewolucji pasożytów. Naukowcy odkryli liczącą 165 milionów lat skamieniałość, która prawdopodobnie jest najwcześniejszym znanym przodkiem współczesnych jeżowców, czyli akantocefali. Wyniki…
<< czytaj więcej
Pasożyt sprzed 165 milionów lat rzuca nowe światło na ewolucję kolcogłowów

Dodano:
komentarze:
(0)
Naukowcy z Korei Południowej dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie robotyki, które do złudzenia przypomina science fiction. Zespół badaczy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego (SNU) i Uniwersytetu Gachon opracował innowacyjnego robota płynnego, który może zmieniać kształt i przechodzić przez…
<< czytaj więcej
Przełomowe osiągnięcie koreańskich naukowców – stworzyli robota płynnego jak T-1000 z "Terminatora"

Ostatnie komentarze