Według pogłosek, naukowcy wreszcie odkryli fale grawitacyjne

Kategorie: 

Źródło: NASA

W świecie naukowym zrobiło się gorąco. Jak stwierdził Lawrence Krauss, kosmolog z Arizona State University, fizycy podczas eksperymentów mogli zarejestrować fale grawitacyjne. Rok 2016 prawdopodobnie zostanie zapamiętany jako data wielkiego odkrycia.

 

Istnienie fal grawitacyjnych przewidywał 100 lat temu Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności. Według niego, powstają one podczas kolizji dwóch czarnych dziur lub innych obiektów o wielkiej masie. Naukowcy wielokrotnie próbowali je zarejestrować, lecz za każdym razem kończyło się to niepowodzeniem. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku a rzekomego odkrycia mieli dokonać uczeni z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

 

Lawrence Krauss oświadczył na Twitterze, że otrzymał z pewnych źródeł potwierdzenie o odkryciu fal grawitacyjnych a naukowcy pracujący przy eksperymencie Advanced Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) opracowują właśnie artykuł na ten temat i analizują dane. Krauss zaznaczył, że oficjalne doniesienia będą takie iż nadal trwają analizy danych i nikt nie będzie ani potwierdzał, ani zaprzeczał pogłoskom.

 

W tej sytuacji pozostaje zachować cierpliwość i czekać na oficjalne informacje, ponieważ te nieoficjalne zawsze brzmią sensacyjnie ale nie zawsze muszą być prawdziwe. Nie można wykluczyć, że pogłoski będą fałszywe, o czym powiedział sam Lawrence Krauss. Obecnie zespół pracujący przy LIGO wciąż zbiera dane a musi je jeszcze przeanalizować i sprawdzić jakie będą wyniki.

 

 

Źródło: http://gizmodo.com/rumors-are-flying-that-we-may-have-finally-found-gravit-1752259868

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika A.I.

Da

Da

Portret użytkownika lipka

Grawitacja to jak woda w

Grawitacja to jak woda w oceanie, podczas pływania ryb w tej wodzie nie ma fal a tylko ruch samej wody.

Portret użytkownika frainstein

...jeszcze tylko 3(trzy)

...jeszcze tylko 3(trzy) wymiary + uniinterface nawet doprototypu kwantowca to zaczniemy wreszcie raczkowac we wszechswiecie...
 

Portret użytkownika Nati

Potwierdzeniem nie ale

Potwierdzeniem nie ale kolejnym ważkim dowodem jak najbardziej. Fala grawitacyjna to kondensat Bossego-Einsteina składający się z grawitonów inaczej mówiąc  rodzaj superpozycji ogromnej ilości grawitonów.  Prawdopodobnie jednak ze względu na słabość oddziaływań grawitacyjnych samego graitonu nigdy nie da się odkryć więc takie dowody będą musiały wystarczyć.

Portret użytkownika asad

Tak.

Tak.

Portret użytkownika alien

nie

nie

Skomentuj