W niedalekiej przyszłości, każdy z nas będzie mógł posiadać swojego "cyfrowego bliźniaka"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Rozwój internetu i sztucznej inteligencji z pewnością będzie mieć wpływ na nas i zmieni w pewnym stopniu nasze życie. Jak twierdzi futurolog John Smart, w ciągu następnych sześciu lat człowiek będzie mógł posiadać cyfrową wersję swojej osobowości - swojego "cyfrowego bliźniaka".

 

Jeśli przewidywania futurologa się spełnią, to już w najbliższych latach będziemy mogli korzystać z zaawansowanej sztucznej inteligencji, która według wizji Johna Smarta, będzie przypominać naszą osobowość. Każdy z nas będzie mógł posiadać swoją własną, cyfrową wersję samego siebie.

 

Pomysł ten bardzo przypomina koncepcję przenoszenia świadomości człowieka do komputera, o czym pisaliśmy w zeszłym roku. Rosyjski miliarder Dmitrij Itskow chce w przyszłości przenieść swoją świadomość do ciała androida aby stać się nieśmiertelnym. Stephen Hawking skomentował jego marzenie jako możliwe do spełnienia, ponieważ według niego, świadomość człowieka nie potrzebuje ludzkiego ciała i może funkcjonować w komputerze.

Jednak przenoszenie naszego umysłu do komputera nie jest obecnie możliwe. Przewidywania Johna Smarta dotyczą na tyle rozwiniętej sztucznej inteligencji, aby była ona w stanie naśladować naszą osobowość, nasze zachowania itd.

 

Nasz "cyfrowy bliźniak" będzie mógł prowadzić dyskusje, zachowywać się niczym nasza osobista sekretarka bądź przedstawiciel podczas naszej nieobecności i posiadać ludzką twarz. Swoim zachowaniem i sposobiem wyrażania się ma przypominać naszą osobę.

 

Co więcej, Smart przewiduje, że gdyby doszło do naszej śmierci, "cyfrowy bliźniak" mógłby nadal istnieć niczym kopia naszej świadomości - taka pozostałość dla najbliższych osób, którzy będą mogli z nią rozmawiać. Będzie to oczywiście tylko i wyłącznie sztuczna inteligencja.

 

Przewidywania Smarta miałyby się spełnić już w ciągu kilku lat - do 2020 roku. Warto jednak wspomnieć o tzw. technologicznej osobliwości. Raymond Kurzweil uważa, że za około 30 lat sztuczna inteligencja przewyższy intelektualnie człowieka i dojdzie do lawinowych zmian w technologii.

Źródło: Wikimedia Commons/Ray Kurzweil/Kurzweil Technologies, Inc.

 

To właśnie Kurzweil jest zdania, że świadomość człowieka będzie można kiedyś umieścić w komputerze; że zmiany zajdą tak daleko iż wszelkie ludzkie predykcje przestaną być aktualne a sztuczna inteligencja na bardzo wysokim poziomie będzie mogła samodzielnie opracowywać jeszcze bardziej wydajniejsze sztuczne inteligencje.

 

Obserwując postępy w dziedzinie nauki, technologii i sztucznej inteligencji można dojść do wniosku, że to co dziś przewiduje John Smart czy Raymond Kurzweil jest nieuchronne. Krytycy wskazują na poważne zagrożenia jakie czekają na całą ludzkość, łącznie z wyginięciem rodzaju ludzkiego, ale naukowcy najwyraźniej nie zwracają na to uwagi a rozwój trwa w najlepsze.

 

 

Na podstawie: Business Insider

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ad.p

John Moll, piszesz super

John Moll, piszesz super teksty ale "jeszcze bardziej wydajniejsze" to chyba niepoprawnie. Dlaczego na tym portalu nie ma komentarzy? Baca miałby tu wiele ciekawego do powiedzenia;-)

Portret użytkownika John Moll

O, dzięki, ktoś wreszcie mnie

O, dzięki, ktoś wreszcie mnie tu docenił Wink rzeczywiście sformułowanie "jeszcze bardziej wydajniejsze" jakoś nie pasuje.....
W ciągu dnia pojawia się jeden, czasem dwa komentarze ale często dotyczą tych starszych artykułów. Ludzie tu wchodzą ale chyba się wstydzą pisać Wink

Skomentuj